Frappáns magyarázatot adott Zsiday Viktor gazdasági elemző az elmúlt napok látványos forinterősödésére. Mint blogján írta ennek hátterében az a piaci várakozás áll, hogy Magyarország belátható időn belül belép az euróövezetbe, és kivezeti a forintot, amit a választáson átütő győzelmet szerző Tisza Párt vezetője, Magyar Péter is többször megerősített.
Az elemző szerint
ha elhisszük, hogy belépünk az euróövezetbe, akkor a forint mostantól euró.
Olyan euró, aminek nem 2 százalék, hanem több mint 6 százalék a kamata. Emlékeztetett, hogy a korábbi csatlakozások során is stabil volt vagy felértékelődött az érintett deviza, mint például a görög drachma vagy a szlovák korona.
https://hvg.hu/kkv/20260413_forint-arfolyam-tisza-gyozelem-utan
Szerinte azért lesz euró a forintból, mert
- van lakossági támogatottsága – a legnagyobb a térség országai közül, mivel az emberek úgy érzik, hogy a saját valuta elinflálásával csak kifosztják őket,
- van rá politikai igény – az EU-ból való kisodródás után meg kell erősíteni az integrációba vetett hitet, amihez ezt jó eszköznek tartja a választáson győztes párt,
- van hozzá képesség – a kritériumok nem olyan szigorúak, mint azt gyakran kommunikálják, sokszor elég a szándék és a törekvés a feltételek teljesítésére.
Zsiday Viktor szerint 5-7 éves időtávon reális az euró bevezetése, de van két jelentős kockázat:
- az Irán elleni háború okozta olajválság beláthatatlan következményei,
a befektetők elégedetlensége az eladósodó államokkal szemben.
https://hvg.hu/itthon/20260414_minden-hir-az-orban-kormany-levaltasa-utani-masodik-naprol