Reflektorfényben a vagyonadó
A téma rekordgyorsasággal került terítékre. A kormányzati szándék egyértelmű.
Még mindig lefelé tart a lakáspiac és úgy fest, a következő másfél évben nem is várható változás sem a tranzakciók, sem pedig az árak trendjében. Egy elemzés szerint szükség lenne további állami beavatkozásra.
Hazánkban mind a Nemzeti Eszközkezelő Társaság, mind az újra visszatérő "szocpol", mind az árfolyamgát rendszere csökkentheti a felgyülemlett feszültségeket. A Bankszövetség és a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig már rögzítette azokat a feltételeket, melyekkel a már bevezetett kamattámogatási konstrukció hitelkamat plafonjának piaci körülményekhez való igazításával, a kormány jóváhagyása esetén, elindulhatna az új feltételű támogatott hitelek nyújtása, mely a lakásforgalomra a leglényegesebb keresleti ösztönzője lehet.
Az első negyedévben tovább csökkentek a magyarországi lakásárak az FHB Lakásárindex adatai szerint. A lakásépítés soha nem látott gödörbe süllyedt, további lényeges zuhanás azonban már nem várható, trendfordulóra 2013 első negyedéve előtt nem érdemes számítani - idézi a Napi Gazdaság Online az FHB Otthontérkép legfrissebb elemzését.
A 2011-es 92 ezer darab tranzakció alig harmada a lakáspiaci forgalom 2003. évi csúcsértéknek. Az első negyedév eddig beérkezett adatai alapján idén se áll vissza korábbi szintjére a lakáspiaci aktivitás, a forgalmi adatokra az állami beavatkozások hatása pedig elhúzódó és késleltetett lesz - olvasható az FHB Lakásárindex legújabb elemzésében.
Tavaly 12 655 új lakást adtak át Magyarországon, Budapesten mindössze 3192-t. Az idei első negyedévben további 22 százalékos volt a visszaesés, mindössze 2444 új lakást adtak át a tavalyi első negyedévi 3141-hez képest. A kiadott építési engedélyekalapján látható, hogy a válság alatti autonóm kínálat elérte valószínűleg a negyedéves mélypontját. Ugyanakkor az engedélyek lassuló csökkenése azt is jelzi, hogy az újlakások átadásában 2013 első negyedéve előtt nem várható fordulat - hangsúlyozzák az elemzők.
A válság utáni lakáspiac nagyon lassan követi a konjunktúrát, így a nemzetközi tapasztalatok alapján elhúzódik a kilábalás. Az FHB Index negyedés makrogazdasági szemléletű lakáspiaci elemzése a makrogazdasági mutatók szerepének kiemelése mellett rámutat, hogy a lakáspiaci feszültségeket csak a fiskálisan fenntartható, méltányos, kiszámítható és hatásos állami beavatkozás segítheti. Ezeket a szempontokat nehéz összeegyeztetni.
A téma rekordgyorsasággal került terítékre. A kormányzati szándék egyértelmű.
Egy társaság bármikor dönthet arról, hogy egy másik devizanemben vezeti a könyvelését?
Felhasználható-e a személyautó a fejlesztési tartalék feloldására?
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2026. június 3. és 2026. június 30. között.