A reformtervek közül az adórendszer átalakítását emelte ki a kormányfő. Ám szerinte általános adócsökkentésre egyelőre nincs lehetőség, csak belső átcsoportosításra, amelynek fő iránya a munkabérre rakódó terhek csökkentése. Tervei szerint tavasszal meg kell állapodni a következő két évre vonatkozó lépésekről, és ennek első lépését meg kell tenni 2009 júliusában.
Gyurcsány a tervezett reformok közé sorolta a szociális rendszer átalakítását, a felsőoktatási reform továbbvitelét, a költségvetési intézmények működésének függetlenebbé tételét, a vállalkozó közintézmények megalakíthatóságát, amely egyben út az államháztartási reform továbbviteléhez. A kormányfő támogatja a kisebb parlamentet és az ezzel együtt járó választójogi reformot, illetve a pártfinanszírozás átalakítását. A korrupcióellenes csomagról pedig a jövő héten már tárgyal a kormány.
"Lezárul egy átmenetei korszak a magyar poltikában, amely a koalíció felbomlásával kezdődött. A kérdés az volt, hogy cselekvőképes-e az MSZP" - mondta Gyurcsány Ferenc , s azt is hozzátette: tanulni kell 2006 - 2008 tapasztalataiból. "2006-ban az ország többsége nem volt felkészülve a változtatásokra - ez a mi hibánk is, de most korszakos változás előtt áll a világ, most sokkal inkább partner tud lenni abban az ország abban, hogy szembenézzünk a hibáinkkal" - mondta a kormányfő. "A következő hetekben azt fogom keresni, hogyan lehet megteremteni a változásokhoz, támogatásához szükséges aktív társadalmij többséget" - tette hozzá. A miniszterelnök arra is kiért: több kormányzati ciklusokra érvényes megoldásokat kell keresni, "Magyarország nem négyéves ciklusokból áll" - mondta.
"Magyarországot változásokra ösztökélni, vezetni szeretném, s jövő tavasztól a reformpolitika következő hulláma indul. Ehhez keresek szövetségeseket, támogatókat" - magyarázta Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: "nem az a cél - közvetlenül -, hogy választási jóslatokat befolyásolunk, hanem az, hogy Magyarország számára sikert hozzunk, ehhez képest bármilyen fajta választás csak másodlagos".
Az állami szerepvállalást és az adók csökkentését firtató kérdésre válaszolva azt mondta: "sokat ültem a költségvetés számai között az elmúlt hetekben, hónapokban, nincsenek érdemi tartalékok. Muszáj abbahagyni a rossz minőségű politikai vitákat. Nincs egységes európai megoldás, csak felelős van és felelőtlen, adott helyzetben alkalmazható vagy sem. Ebben a helyzetben nem lehet adót csökkenteni".
Meg kell őrizni a 13. havi nyugdíjat - válaszolta újságírói kérdésre a korményfő, ugyanakkor azt is hozzátette, a 80 ezer forintban maximált összegről a jövőben a lehetőségek függvényében lehet dönteni, "de ha hiányból, hitelből finanszírozzuk, akkor azt a nyugdíjasok gyerekei, unokái fizetik majd".