szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendőrség visszautasítja azokat "az egyes sajtóhírekben is megjelent megállapításokat", hogy "cenzúrázott volna 2008. október 23-án" - olvasható az ORFK szóvivői irodájának a rendőrség honlapján kedden közzétett közleményében.

December 10-én nyilvánosságra hozott jelentésében Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa több alkotmányos visszásságot is talált az idei október 23-ai nemzeti ünnepen a rendőrség tevékenységében: egyebek mellett azt kifogásolta, hogy a rendőrök nemzetiszínű szalag vagy nyakban lógó síp miatt igazoltatták az embereket. Bencze József országos rendőrfőkapitány még aznap azt mondta, szakmailag korrekt, megalapozott választ fog adni az ombudsman jelentésére a rendelkezésére álló 30 napon belül.

Az országgyűlési biztos jelentésének egyes, így értelmezhető megállapításaival ellentétben az igazoltatásokra "előzetes és helyszíni kockázatelemzések alapján került sor, kizárólag szakmai alapon, figyelemmel az elmúlt évek szakmai tapasztalataira", és ezek nem irányultak és nem is irányulhattak arra, hogy az állampolgárok véleménynyilvánítási szabadságát korlátozza - olvasható a rendőrség közleményében. 

"Az országgyűlési biztosi jelentésben foglaltakat az Országos Rendőr-főkapitányság jelenleg tanulmányozza, és az azokban foglaltakkal kapcsolatos szakmai álláspontját a törvényben, illetve a megkeresésben meghatározott időpontok figyelembe vételével közli" - írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bencze: nincs előítélet a rendőrökben a romákkal szemben

A rendőrség állományában nincs előítélet a romákkal szemben, nem különböztetik meg őket hátrányosan, viszont a rendőrséget a cigánysággal szembeni előítéletességgel vádoló vélemények maguk sem előítéletmentesek - olvasható Bencze József országos rendőrfőkapitány Kállai Ernő kisebbségvédelmi ombudsmannak írt, hétfőn közreadott levelében.

Csikász Brigitta Itthon

Gyógyszermérgezéshez vezetett a rendőri intézkedés?

„December 7. óta úgy érzem magam, mint valami bűnöző” – mondta a hvg.hu-nak az az asszony, akit a nyíregyházi rendőrök bilincsben vitték a kapitányságra egy szomszédi civódás után, miközben a nő két kis unokája felügyelet nélkül maradt. Az egyik otthon maradt gyermek belekóstolt testvére gyógyszerébe, s mérgezéssel szállították kórházba. Egy másik intézkedés során Andy Vajna ennek az ellenkezőjét tapasztalta.

Itthon

Cigányok igazoltatása: pótcselekvés bűnmegelőzés ürügyén

Roma megfigyelőkkel együtt igazoltattak a rendőrök fél éven át három magyar városban. Kiderült, hogy a rendőrök háromszor annyi cigány járókelőtől kérik el a személyit, mint nem romától. A rendőrök hatékony bűnmegelőzésre hivatkoznak, de a számok alapján inkább tűnik pótcselekvésnek az igazoltatási rögeszme. Kádár András Kristóffal, a Magyar Helsinki Bizottság társelnökével beszélgettünk a hazai gyakorlatról és arról, hogy miért igazoltatnak évi kétmilliószor Magyarországon.

MTI Itthon

Az ombudsman kifogásolja az igazoltatásokat

Több alkotmányos visszásságot is talált az ombudsman az idei október 23-ai nemzeti ünnepen a rendőrség tevékenységében. Szabó Máté ma közzétett jelentésében egyebek mellett azt kifogásolta, hogy a rendőrök nemzetiszín szalag vagy nyakban lógó síp miatt igazoltatták az embereket.