Teljes a honvédség helikopterflottája, megjött a hiányzó két H225M
16/16. A többfunkciós gépek a honvédség számára összeállított fegyvercsomaggal jöttek, de katasztrófavédelmi területen is bizonyítottak már.
HVG
Újabb két Airbus H225M helikoptert vehetett át a szolnoki Kiss József 86. Helikopterdandár, ezzel teljessé vált a Magyar Honvédség többfeladatú helikopterflottája.
🇭🇺Európa legmodernebb helikopterflottája a magyaroké! 📣📣Új korszak kezdődik a Magyar Honvédségben – teljessé vált H225M helikopterflottánk! ➡️Már 16 modern, többfunkciós H225M helikopter áll a…
Ez már nem a jövő ígérete, ez a jelen valósága – hangsúlyozta a magyar haderőfejlesztés beérését Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. Értékelése szerint a flotta teljessé válása minőségi ugrást jelent a katonák műveleti lehetőségében.
Szalay-Bobrovniczky emlékeztetett, hogy a H225M helikopterek korábban leszállított példányait már bevetették tavaly a Vas megyében fellángolt tűz során, valamint a szintén egy éve Észak-Macedóniában tomboló erdőtűz megfékezésére is használták őket.
A miniszter köszönetet mondott az együttműködésért az Airbusnak, melynek egy fejese „Európa legmodernebb helikopterflottája” jelzővel illette a magyar eszközparkot az átadón.
A külügyminisztérium után a honvédségi beszerzéseket intéző állami céget is kibertámadás érte. A kormány ezúttal is bagatellizálni igyekszik a károkat, ám ütemtervek, személyes adatok és beszerzések is kikerültek. A kiszivárgott dokumentumok szerint veszélybe kerülhet az is, hogy védelmi kiadások elérjék a GDP legalább 2 százalékát, pedig ennek a NATO-vállalásnak a teljesítését Donald Trump is többször követelte.
Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke arról beszélt a közmédiának, hogy befejeződött a helikopterképesség felépítése, de az üzemeltetésre és kiképzésre még kell figyelmet fordítani. Példaként a különleges műveleti csapatokkal való együttműködést, és a katasztrófavédelmi feladatok elvégzését említette.
A 19,5 méter hosszú H225M típusú helikopter legfeljebb 11 tonnával tud felszállni. Kétfős kezelőszemélyzettel akár egy szakasz szállítására is alkalmasak a forgószárnyasok. Az eszközt 12 országban rendszeresítették már. Magyarország és Franciaország mellett ott vannak Indonézia, Malajzia, Mexikó, Kuvait, Szingapúr, Thaiföld, Ukrajna és Hollandia haderejében is.
Teherszállítás mellett tűzoltásra és éjjeli bevetésre is alkalmas. A Magyar légierő számára kifejlesztett HForce nevű fegyverzetcsomaggal része egy 20 milliméteres gépágyú, illetve egy 70 milliméteres rakétakonténer is. Az MTI közleménye szerint a későbbiekben irányított páncéltörő rakéták is kerülnek rájuk.
A katonai beszerzések is megsínylik a gazdasági nehézségeket Magyarországon: 2022 óta tizedakkora arányban adott le megrendelést a kormány, mint az előző ciklusban a nemzetközi fegyverkereskedelmi mutatók alapján. Lenne még mit venni, de a pénz a korábbi szerződések teljesítésére megy. Arra azért jut energia, hogy a védelmi iparban kulcsszerepbe emelt N7 Holdingnál privatizációs előkészületekbe kezdjenek.
Az országba elsőként Mezőkeresztes kizárta a lakosokat az elővásárlási jogból, azzal kizárólag az önkormányzat élhet. A célok között a lakhatási programok indítása és a spekulatív lakásvásárlás visszaszorítása is szerepel az egyébként csökkenő lélekszámú településen.