Oroszországban rekedt helikopterek, befagyasztott beszerzések: jelentős katonai titkokat loptak el a honvédségtől a hackerek
A külügyminisztérium után a honvédségi beszerzéseket intéző állami céget is kibertámadás érte. A kormány ezúttal is bagatellizálni igyekszik a károkat, ám ütemtervek, személyes adatok és beszerzések is kikerültek. A kiszivárgott dokumentumok szerint veszélybe kerülhet az is, hogy védelmi kiadások elérjék a GDP legalább 2 százalékát, pedig ennek a NATO-vállalásnak a teljesítését Donald Trump is többször követelte.
Ha lehet egyáltalán bármi megnyugtató hír a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. (VBÜ) belső informatikai rendszerét ért minapi kibertámadás kapcsán, az nem az – amivel Gulyás Gergely kancelláriaminiszter próbált hárítani a kormányinfón –, hogy államtitkok nem kerültek illetéktelen kezekbe, hanem ami már kiderült: nem egy másik állam hackerei állnak az akció háttérében. A Honvédelmi Minisztérium (HM) alá tartozó állami cég egy zsarolóvírussal dolgozó, pusztán bevételszerzésre szakosodott csoportnak esett áldozatul. Ettől függetlenül is aggasztó, hogy mindez megtörténhetett, hiszen a VBÜ fontos adatokat tárol. Rajta keresztül folyik a katonai, nemzetbiztonsági eszközbeszerzés, ami egy NATO-tag esetében több is, mint egyszerű szuverenitási kérdés: kiszivárgásukkal egy katonai szövetség érdekei forognak kockán.
A támadás Frész Ferenc kiberbiztonsági szakértő Facebook-posztja után került nyilvánosságra, eszerint a zsarolók az ellopott, zárolt adatokért ötmillió dollárt követelnek. A támadás október közepén következhetett be, a kikerülő képek alapján akkoriak az utolsó módosítások a mappákban és dokumentumokban, amelyeket a hackerek november 6-n publikáltak az internet sötét oldalán, a Dark Weben. Azóta néhány kép kikerült a közösségi médiába: az X-en, a Telegramon, de még a Facebookon is máig cirkulálnak a széles nyilvánosságra aligha tartozó képernyőfotók.
A zsarolócsoport a műfaj bevett módszere szerint első körben közel 50 fotót publikált, nemcsak a sikeres feltörés tényét bizonyítandó, hanem azért, hogy nyomást gyakoroljon a megtámadott félre a mielőbbi fizetés érdekében. A dokumentumokról közzétett képeket láthatóan aszerint válogatták, mivel lehet a legnagyobb politikai és katonai kárt okozni a cégnek és közvetve a kormánynak a többévnyi munka többezernyi dokumentumából, levelezéséből készült prezentációval. Az ellopott adatokról elérhető képek – amelyeket csak közvetlenül az Inc Ransom csoport oldalán több mint háromezren láttak – feltehetőleg csupán demóverziói annak, amit közzé tud tenni a zsaroló szervezet, amennyiben nem fizetik ki a követelését, ám a zsarolásnak nem szándékozik eleget tenni a kormány.
Hogy a HM-nek mennyire kínos az eset, jelzi, a támadás óta – más ügyben – ülésezett ugyan a parlament honvédelemért felelős bizottsága, de ott a tárca illetékesei mélyen hallgattak az ellopott dokumentumokról. A minisztérium azóta elismerte a VBÜ feltörésének tényét, de ezen túlmenően nem érezte szükségét, hogy a közvélemény számára is megnyugtató magyarázattal szolgáljon.
Azt az írások, táblázatok, prezentációk külleme és tökéletes magyarsággal íródott nyelvezete is megerősíteni látszik, hogy itt valódi, a HM szakpolitikai irányvonalába illeszkedő információk kerültek illetéktelen kezekbe, de természetesen egy hackercsoporttól bármi kitelik, nem kezelhető minden állításuk hiteles forrásnak.