Áder János számlákat mutatott Bayer Zsoltnak arról, hogy kifizette lánya New York-i utazását

A volt államfő pert indít Magyar Péter ellen.

  • HVG

„Teljesen nyilvánvaló” Áder János volt köztársasági elnök szerint, hogy pert indít Magyar Péterrel szemben, miután a miniszterelnök azt állította, hivatali ideje alatt Áder közpénzből finanszírozta családi nyaralásukat. A volt államfő a Bayer Show vendégeként beszélt arról, hogy rágalmazás miatt büntetőpert, jó hírneve megsértéséért pedig polgári pert is indít Magyarral szemben. „Kíváncsian várom, hogyan fogja bizonyítani állításait” – jegyezte meg.

Magyar múlt héten posztolt Áder János és családja New Yorkban töltött napjairól, posztjában azonban kérdéseket tett fel, amire válaszul a volt elnök azt írta, „legyen olyan bátor, hogy kérdések helyett állításként fogalmazza meg vádjait”, ezzel vállalva a jogi következményeket. Azóta Áder konzultált ügyvédekkel, akik elmondása szerint azt mondták neki, a kérdésekbe bújtatott állítások is peresíthetők.

https://hvg.hu/itthon/20260709_magyar-az-ellene-tuntetni-keszulo-adernek-mondja-meg-hogyan-szolgalta-az-orszagot-az-hogy-55-millio-forint-kozpenzbol-utaztatta-a-csaladjat-az-usa-ba

Áder elmondta azt is, „minden történetnek van igazságmagva”, ez ebben az esetben abban merül ki, hogy valóban voltak 2018-ban Amerikában, ahova kivételesen a legkisebb lányuk is elkísérte őket. Felidézte, hogy az Amerikai Magyar Orvosok Szövetsége 50. kongresszusára hívták meg, de a látogatás során találkozott Miami polgármesterével és az ENSZ főtitkárának helyettesével is, illetve Amerikában élő magyar közösségekkel találkozott, és tartott '56-os megemlékezést is. „Ha úgy tetszik, fölturbóztuk a programot” – mondta.

Áder szerint 17 kolléga kísérte el az útra, az pedig természetes, hogy a hivatalos programokon túli időszakokban szabadidős programként városnézést szerveztek, ilyet minden külföldi útján találnának azok, akik utánajárnak. Kitért arra is, lánya azért tartott velük, mert hivatali ideje alatt az október 25-i születésnapján gyakran nem voltak otthon, ezért ebben az évben úgy döntöttek a feleségével, elviszik Júliát is, rászánnak az ünneplésre egy napot, ennek költségeit pedig maguk állják.

Állításait alátámasztva több dokumentumot is bemutatott Bayer Zsoltnak, aki azt ígérte, nyilvánosságra fogja hozni azokat. Ezek között szerepel egy 2018. augusztus 8-án kelt levél, amelyben Áder külügyi főigazgatója arról ír, „elnök úr szeretné, hogy saját költségen, turistaosztályon Áder Júlia is velük tartson”. Ezt követően a Sándor-palota kifizette egyben az utat a delegáció tagjainak, majd a Júliára eső részt kiszámlázták az Áder családnak, akik ezt kifizették, erről a volt elnök átutalási bizonylatot is mutatott.

Az utazás során Miami után New Yorkba utaztak, ezt a kiruccanást különösen sokat kritizálta Magyar. Áder visszaemlékezése szerint Ókovács Szilveszter operaházi igazgató meghívására hosszabbították meg az utat, mert egy tíznapos magyar zenei fesztivált rendeztek New Yorkban, ekkor mutatták be a Bánk bánt is. Áder úgy értékelte, Miamiból felruccanni nem nagy dolog, ide már a delegáció tagjai közül csak páran tartottak a családdal.

„Fölmentünk előző este, az előadás az ugye este van 7-kor, vagy fél 8-kor kezdődött a Lincoln Centerben. Mit csinál az ember? Hát, csak megmutatja a gyerekének már New Yorkot! Tehát délelőtt városnézés volt” – mondta Áder, hozzátéve, másnap este indultak vissza Budapestre, előtte is turistáskodtak a városban.

Nyitókép: Áder János a Stop Önkény! nevű tüntetésen. Fotó: HVG / Kriza Márton

Hozzászólások