Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Ma este tartják a müncheni Bajor Állami Operában Eötvös Péter legújabb darabjának világpremierjét. A világon legtöbbet játszott kortárs magyar operaszerző „komikus-utópisztikus” operának nevezi művét, amelynek bemutatóját egyébként saját maga vezényli.
Az ördög tragédiáját Kovalik Balázs, a Magyar Állami Operaház művészeti igazgatója állította színpadra, míg az opera szövegkönyvének alkotóját, a német Albert Ostermaier drámaírót Madách Az ember tragédiája drámája ihlette meg. A librettó születének regényes körülményeiről a HVG hetilap néhány hónappal ezelőtt megírta, hogy Eötvös darabját a japán Kent Nagano karmester eredetileg több mint hat éve rendelte a Los Angelesi Opera számára, de akkor még kórusoperáról volt szó. Amikor Nagano zeneigazgatóként a bajor Operához került, az ötletet is magával vitte Münchenbe, de ott akkor a kórusoperára nem tartottak igényt. Jött viszont egy új intendáns, aki hallott Madách darabjáról, és abból szeretett volna új operát, Eötvös azonban ahhoz ragaszkodott, hogy készüljön új szöveg a Madách mű alapján. Az így született Ostermaier librettó különlegessége, hogy Lucifer szerepét Ádám veszi át. „Az ördög ugyanis rájön, hogy egy lealjasodott világban rá mint gonoszra már nincs is szükség” – jelentette ki Kovalik Balázs.
A ma esti premiert a bajor rádió élőben közvetíti, Évát a holland mezzoszoprán, Cora Burggraaf alakítja, Ádám szerepét pedig Topi Lehtipuu finn tenorista énekli, míg Lucifer Georg Nigl osztrák baritonista lesz. A Kossuth díjas Eötvös Péter számos operája, a Három nővér, A szerelemről és más démonokról, és az Angyalok Amerikában is már több nagy európai és amerikai operaház repertoár-darabjának számít.
Lindner András
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.