Az ellenzék módosítaná az elektronikus hírközlésről szóló törvényjavaslatot

1 perc

2003.10.14. 11:17

Támogatják a parlamenti pártok az elektronikus hírközlésről szóló törvényjavaslatot, az ellenzék azonban azt is jelezte: a törvényhez módosító indítványokat fog benyújtani.

Az új hírközlésről szóló törvény megalkotását az indokolja, hogy az elmúlt két évben jelentős változások következtek be a piaci viszonyokban, a mobiltelefonok száma nőtt, a szolgáltatók között jelentős az árprés, a vezetékes telefonoké pedig csökkent - mondta az MSZP-s Molnár Gyula. A képviselő azt is hozzátette: 2003 júliusában hatályba léptek azok az uniós irányelvek, amelyek széles körben szabályozzák a hírközlést, így az indítványnak jogharmonizációs célja is van; a javaslat a piaci verseny megnyitásával csökkenteni fogja az árakat, elérhetővé válnak a szolgáltatások, ezáltal a fogyasztók kerülnek előnyös helyzetbe. A törvény létrehozza a Nemzeti Hírközlési Hatóságot (NHH), amely erősebb jogosítványokat kap majd, mint elődje, a Hírközlési Felügyelet.
Rogán Antal a Fidesz részéről kritikaként fogalmazta meg, hogy a törvény nem különíti el világosan, hol a határ az általános és a hatósági szabályozási jogkörök között, s nem tartalmazza az erős piaci versenyt biztosító szabályozási elemeket. Rogán szerint a javaslat túlszabályozza a vezetékes piacot, míg a mobil piacot alig; a Nemzeti Hírközlési Tanács létrehozásának módja pedig a függetlenséget sérti.
A jelenlegi javaslat lehetőséget nyújt arra, hogy a szabályozás átláthatóságának megteremtésével és a szolgáltatás árának csökkentésével nőjön az internet-penetráció - véli az SZDSZ-es Mécs Imre. A képviselő közölte: a javaslat rendelkezései erősítik a fogyasztóvédelmet, valamint az NHH-nak biztosított erősebb jogosítványokkal, nagyobb bírság és jelentősebb szankció elrendelésével, a fogyasztók érdekeit szolgálják. Hozzátette: a törvényjavaslat támogatást nyújtana a szociálisan rászorulóknak, amelyet a költségvetés a frekvenciahasználati díjból fedez.
Pettkó András (MDF) szerint a jelenlegi javaslat nem tudja orvosolni az internet betegségeit: a drága online szolgáltatásokat, a gépek magas, a szoftverek folyamatosan növekvő árát. Hozzátette: az nem jó, ha a jogszabály úgy rendelkezik, hogy az NHH Tanácsának tagjait a miniszter nevezi ki és hogy a törvény nem biztosít a civil szervezeteknek ellenőrzési jogot.
(MTI)