Rokonától vásárolt drágán sorozatot az MTV elnöke

5 perc

2003.12.17. 09:31

A csütörtökön megjelenő HVG feltárja, hogy Ragáts Imre, a köztévé elnöke felesége üzlettársának cégétől - állítólag a piaci ár háromszorosáért - vásárolt természetfilm-sorozatot.

Újabb vitatott MTV-szerződés

Édes mostoha?

Felesége üzlettársának cégétől - állítólag a piaci ár háromszorosáért - vásárolt természetfilm-sorozatot Ragáts Imre, a köztévé elnöke. Miután úgy tűnik, a titkos szerződéssel több norma is sérült, a HVG értesülései szerint a kuratóriumi elnökség ismét napirendre tűzi az MTV-elnök leváltásának ügyét. Alig ült el a műsoridő-értékesítési szerződések kavarta vihar (HVG, 2003. november 15.), a Magyar Televízió Közalapítvány elnöksége a napokban új felügyelőbizottsági (fb) vizsgálatot kér Ragáts Imre, a Magyar Televízió Rt. (MTV) elnöke ellen - értesült a HVG nevük elhallgatását kérő elnökségi tagoktól. Ragáts az MTV Rt. nevében 2003. július 29.-én bruttó 55,3 millió forintért vásárolt természetfilm-sorozatot a budapesti Cears Kereskedelmi és Szolgáltató Bt.-től. A szerződést - a HVG értesülései szerint példátlan gyorsasággal - a köztévé 2 nap alatt lajstromba vette, Ragáts pedig alig egy hét múlva határozott a Cears-féle megállapodás titkosításáról. Annak ellenére történt így, hogy a kuratóriumi elnökség áprilisi határozata szerint valamennyi filmbeszerzéshez, illetve az 50 millió forintnál értékesebb egyéb szerződésekhez elnökségi jóváhagyás szükséges, s a szerződések lényeges tartalmi elemeit január óta nyilvánosságra kell hozni az MTV honlapján (HVG, 2003. április 10.).

Ragátsnak alighanem volt oka a titkolózásra. A szerződéskötés előtt nem sokkal, március végén alakult Cears Bt. beltagja és - az MTV-szerződést is jegyző - ügyvezetője ekkoriban Szabados Ágnes volt, aki Klíma-Gold Kft. néven jelenleg is közös céget működtet Ragáts volt feleségével, Ragátsné Kovács Ágnessel (Ragátsék válását a napokban mondta ki a bíróság, a Cears megbízásakor házasok voltak). Meglehet, a kapcsolat még mélyebb: egy másik cégben, a Kékbársony Műhely Bt.-ben Ragátsné és - az akkor még lánykori nevén, Horváth Ágnesként szereplő - 28 éves Szabados együtt tagok. Szabados édesanyját, akárcsak Ragátsnét lánykori nevén, Kovács Ágnesnek hívják, s aki akkor Ragátsékkal azonos címen lakott (lapzártánkig sem Szabados, sem Ragáts nem válaszolt a HVG érdeklődésére).

A Cears Bt. alapító kültagja Mercz Erzsébet az MTV Rt. alkalmazottja. Mercz a Magyarok Világszövetségéből igazolt a köztévéhez, ahol Peták István volt MTV-elnök, jelenlegi MDF-es - s a hírek szerint Ragátsot támogató - kuratóriumi elnökségi titkárnője volt, Szabó László Zsolt elnöksége idején pedig a kuratóriumhoz került - szintén titkárnőként. Mercz nem kívánt nyilatkozni a HVG-nek, úgy tudni, mostanában „házon belül” Szabadossal közös ismerős iránti baráti szívességként indokolta a cégalapítást. Szabados és Mercz október közepén kiléptek a Cears Bt.-ből, az új ügyvezető, a budapesti Nagy Attila Tamás szintén elhárította a HVG érdeklődését.

A bt. a júliusi szerződésben 52 darab 26 perces film szállítását vállalta az aláírástól számított 15 napon belül. A sorozat magyar címe Keresztül-kasul a tengereken, s a felvezető szöveg tanúsága szerint a magyar változat a Spektrum Televízió számára készült, ahol korábban többször le is vetítették (a Cears Bt. csak „a jogviszony időtartamára” garantálta az MTV kizárólagosságát), ellentétben az MTV-vel, ahol lapzártánkig egyetlen perc sem került adásba. Utóbb kiderült, a szerződésben vállaltakkal szemben novemberig mindössze 13 epizód érkezett meg a Cearstól, az ezért járó 13,8 millió forintot a köztévé két nappal Szabadosék távozta után mégis kifizette a cégnek.

A köztévé az esti fél nyolcas Híradó előtti műsorsávba szánta a természetfilmet. Az elnökségi tagoknak a HVG értesülései szerint az fb szakértői közepesen igényesnek minősítették a sorozatot, amely epizódonként 250-300 ezer forintnál akkor sem ér többet, ha az MTV-é az exkluzivitás (a köztévé egymillió forintért vette a sorozat darabját).

A Cears-szerződés minden valószínűség szerint titokban is maradt volna, ha nincsen a kis híján Ragáts állásába került botrány az elnök által még ügyvezető alelnökként az MTV reklámidejének értékesítéséről kötött aggályos - az fb szerint az MTV-nek káros, ezzel szemben a megbízott cégek számára előnyös - szerződések miatt. Az elnökség akkor egyhangúlag javasolta Ragáts távozását, akit végül - a hírek szerint az elnök és köre intenzív lobbija által meggyőzött - civil kurátorokkal kiegészített nagykuratórium mentett meg (HVG, 2003. november 29.). A fiaskó kapcsán az elnökség rovancsot rendelt el: át kívántak nézni minden szerződést, nem akad-e fenn még valami a rostán.

A HVG birtokába kuratóriumi forrásokból került vizsgálati dokumentumok szerint Szabó Stein Imre, az MTV Film és Szórakoztató terület igazgatója ezen elnökségi utasítás alapján kezdett tájékozódni. November 4.-én azt a választ kapta a filmfőosztály vezetőjétől, nincsen olyan „problémás” film, amely szerződés vagy elnökségi láttamozás nélkül futna. Alig több mint egy héttel mégis a fülébe jutott: a Cears Bt. - az MTV részéről részben kifizetett - szerződése nem rendelkezik kuratóriumi jóváhagyó határozattal. Időközben előkerült Ragáts augusztus 6-i határozata, amely a Cears-megállapodást „teljes mértékben mentesíti” a nyilvánossági klauzula alól. Elvileg akkor adható ilyen mentesség, ha az MTV és a beszállító méltányolható érdeke úgy kívánja, így például ha a szerződéses partner olyan mértékű kedvezményt ad, amelyet jobb eltitkolni a konkurencia elől. Erről azonban a szerződésben kell rendelkezni, utólag tilos. A Cears-féle megállapodásban azonban az szerepel: a jogviszony lényeges tartalmi elemei felkerülnek az mtv.hu-ra.

A jelek szerint Ragáts előre menekült. Maga írta rá a Szabó Steintől érkezett tájékoztatásra, hogy „Imre, azonnali belső vizsgálatot kérek!”. Úgy tűnik, a belső vizsgálat bűnbakot is talált: Ragáts december elején írásbeli megrovásban részesítette a film-főszerkesztőség két vezető munkatársát. December 12.-én pedig - hasonlóan a vitatott reklámidő-szerződésekhez - az MTV Rt. nevében Ragáts közös megegyezéssel felbontotta a Cears Bt.-vel kötött megállapodást. A megszüntető szerződés szerint a bt megtarthatja a 13,8 millió forintját, egyéb igénye egyik félnek sincsen.

A jelek szerint azonban a történet még nem ért véget. Az elnökség egy ízben berendelte már Ragátsot - s az egyik megrovott főosztályvezetőt - a Cears-ügyben, arra azonban nem sikerült választ kapniuk, annak idején ki kérte a szerződés titkosítását, s a beosztottak kinek az utasítására jártak el. Anonimitást kérő elnökségi tagok nem érik be egy Ragáts-vezényelte munkaügyi vizsgálattal, december 18.-án a tervek szerint kezdeményezik az fb eljárását.