Az EU is bírálja a fehérorosz választásokat

1 perc

2004.10.19. 13:19

A két nappal korábban tartott fehéroroszországi népszavazás és parlamenti választások tisztaságában többen kételkednek; egy EP-képviselő szerint ellenzéki jelölteket nem engedtek feliratkozni a választási listákra, s a független vagy ellenzéki médiát ugyancsak akadályozták munkája végzésében.

Mások mellett az Európai Unió is küldött megfigyelőket a fehéroroszországi voksolásra, amelynek egyik célja az volt, hogy Alekszandr Lukasenko elnök meghosszabbíthassa 2006-ban lejáró mandátumát. A nemzetközi megfigyelők és helyi szervezetek közül többen arra figyelmeztettek, hogy a voksolás szabadsága és tisztasága nem felelt meg a nemzetközi követelményeknek. Javier Solana, az EU-tagországok közös kül- és biztonságpolitikai képviselője kedden Brüsszelben kiadott közleményében megállapította, hogy több csoport és megfigyelő hiányosságokat jelzett a szavazás körülményeivel kapcsolatban. Ezek arra utalnak, hogy a referendum, illetve az egyidejűleg tartott parlamenti választás nem voltak teljesen szabadok és tisztességesek - tette hozzá.



Az Európai Bizottság egyik szóvivője emlékeztetett arra, hogy az uniós tagországok jelezték: az amúgy sem problémamentes EU-fehérorosz viszonyt tovább ronthatja, ha a népszavazáson nem tartják be a nemzetközi előírásokat. Hozzátette, az EU Minszkkel szembeni politikájának az a törekvés az alapja, hogy segítsék a demokratikus folyamatokat az országban, illetve - ha mód van rá -, bevonják Fehéroroszországot az unió új szomszédságpolitikájába, amely jelentős előnyökkel járna Minszk számára. Az Európai Parlament több neves képviselője kedden ugyancsak aggályait fejezte ki a voksolást illetően. Jan Marinus Wiersma szerint ellenzéki jelölteket nem engedtek feliratkozni a választási listákra, vagy töröltek onnan. A független vagy ellenzéki médiát ugyancsak akadályozták munkája végzésében - vélte. A szovjet időkre emlékeztető, "sajnálatos" módszerűnek nevezte a voksolást a liberális frakciót vezető Graham Watson is.



Az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei szeptemberben arra figyelmeztették Fehéroroszország vezetését, hogy súlyos következményei lesznek, ha az országban nem szabad és tisztességes népszavazást tartanak. Uniós illetékesek akkor megerősítették, hogy az EU-ban vízumtilalmon, fehérorosz javak befagyasztásán és más szankciókon is gondolkodnak arra az esetre, ha a szavazást nem az elvárt formában tartják.



(MTI)