Kedvezőtlen londoni értékelés az MNB-törvénytervezetről
A Monetáris Tanács átalakítását célzó kormánypárti képviselői indítvány - parlamenti elfogadása esetén - a Dresdner Bank londoni befektetési részlegétől "erősen negatív" minősítést kapna - áll a cég közleményében. Nemrég a JP Morgan is bírálta az indítványt.
A cég, amely negatív, semleges vagy pozitív minősítéssel látja el a térségi gazdaságpolitikai és makrofejleményeket, közölte: a képviselői módosító indítvány parlamenti elfogadását "erősen negatívnak" minősítené, mivel a monetáris tanács tervezett új kinevezési gyakorlata növelné a kormány befolyását a jegybanki testület felett. A DrKW szerint azonban Mádl Ferenc köztársasági elnök még visszautasíthatja a törvény aláírását, és a módosítás megtámadható az Alkotmánybíróságon is.
A Dresdner londoni irodájának elemzői elismerték, hogy egyelőre nem világos, ténylegesen milyen erős befolyása lenne a kormánynak a kamattestület napi működésébe, mivel az új tagok "maguk is függetlennek akarnak majd látszani, és kinevezésük hosszú időre szól".
Nem ez az első olyan londoni befektetési banki vélemény, amely kedvezőtlennek tartja a jegybanki törvénymódosítási javaslatot. A JP Morgan minapi kommentárja szerint a javaslat révén a Monetáris Tanács összetételével kapcsolatos hatalmi jogkörök az MNB elnökéről a miniszterelnök felé tolódnának el, az indítvány elfogadása így a magyar jegybank függetlenségének csorbításával érne fel.
(MTI)