Bizonytalanság az új román kormány körül

2 perc

2004.12.14. 13:13

Románia új elnöke, Traian Basescu bejelentette, hogy Calin Popescu Tariceanut, a liberális és a demokrata szövetség (D.A.) miniszterelnök-jelöltjét kéri fel kormányalakításra. Tariceanu pedig a D. A. Szövetség körül akarja megteremteni a parlamenti többséget.

Amennyiben a D.A. - összesen 112 képviselő, 49 szenátor - miniszterelnökjelöltje megnyeri kormánya számára a Román Humanista Pártot(PUR) - 22 képviselő, 10 szenátor -, az RMDSZ-t - 22 képviselő, 10 szenátor - és a 18 nemzeti kisebbségi képviselőt, többséget szerez mind a képviselőházban, mind a szenátusban.

A 332 tagú képviselőház és a 137 tagú szenátus együttes ülésén 234 + 1 szavazat szükséges a kormány megszavazásához.

Tariceanu kijelentette, hogy a D. A. Szövetség körül akarja megteremteni a parlamenti többséget. Elképzelései szerint a liberális–demokrata választási szövetségből, valamint az RMDSZ-ből és a PUR-ból állna. Tariceanu azzal magyarázta döntését, hogy a parlament két házában a D. A. szövetségnek összesen 161 mandátuma van, míg az SZDP csak 160 törvényhozói helyet tudhat magáénak.

A PSD sem mondott le kormányzati ambícióiról (Oldaltörés)

Amennyiben a humanisták, vagy az RMDSZ úgy dönt, csakis a szociáldemokratákkal (PSD) akarnak kormányt alakítani, és a Tariceanu-kormányból nem lesz semmi, Basescu felkérheti a PSD miniszterelnök-jelöltjét is a kormányalakításra. Aki minden bizonnyal az elnökválasztások vesztese, Adrian Nastase lesz, nem pedig a korábban megnevezett Mircea Geoana - írja  a kolozsvári Szabadság.

Tanasescu ügyvezető pénzügyminiszter szerint pártja folytatja a tárgyalásokat az RMDSZ-szel és a PUR-ral, és továbbra is a parlamenti többség kialakításában reménykedik. Optimális esetben Nastase kormánya — korábbi partnereivel — 239 szavazattal nyerheti el a parlament jóváhagyását, a szenátusban azonban továbbra sem lesz többsége. Ily módon megvalósul az a Nastase miniszterelnök — Basescu államfő "páros", amitől a leginkább óvtak politikusok és szakértők.

Folytatódik a sakkjátszma (Oldaltörés)

"Ha az államfő jóhiszeműen közelíti meg a kérdést, akkor természetesen annak a pártnak a miniszterelnök-jelöltjét kéri fel kormányalakításra, amelynek a legnagyobb esélye van arra, hogy elfogadható kabinetet mutasson fel. Ellenkező esetben fennáll a veszély, hogy a kormány megbukik" - mondta Veress Emőd jogász a Szabadságnak adott interjújában.

A román törvények szerint a parlament legfeljebb kétszer utasíthat el egy kormányt, a kijelölt miniszterelnöknek pedig 60 napja van arra, hogy olyan csapatot verbuváljon össze, amelynek a parlament bizalmat szavaz. Ellenkező esetben az államfő vagy más jelöltet keres, vagy ki kell írnia az előrehozott választásokat.

"A humanisták az ország érdekében készek bármilyen együttműködésre, beleérve a D.A. szövetséget is" – hangzott el a szenátusban tartott sajtótájékoztatón ma délben. A PUR szerint "nemzeti egységkormányt" kéne alakítani a PSD, az RMDSZ, a nemzeti kisebbségek, majd "a többi párt" bevonásával – az ellenzéket is beleértve. A PUR legfőbb érve, hogy így garantált a kormány stabilitása.
 
A szövetség nyitott bármilyen alternatívára, amely az ország politikai stabilitását szolgálja - jelentette be Takács Csaba, az RMDSZ ügyvezető elnöke.

"Tévedés volt az RMDSZ részéről az elnökválasztás második fordulója előtt szövetkezni a szociáldemokratákkal. Így A D. A.-val történő tárgyalások során a szövetségnek nem lesz ugyanaz a súlya, hátránnyal indul - mondta a Szabadságnak Emil Boc, Kolozsvár polgármestere.