Fej-fej mellett a Fidesz és az MSZP

2 perc

2005.01.17. 12:00

A népszavazási kampány időszakában a Marketing Centrum által készített felmérés 12 százalékos Fidesz vezetést jelzett, a népszavazásra bocsátott kérdések átmenetileg ugyan megtörték az MSZP felzárkózásának a trendjét, de januárra a szocialisták gyakorlatilag behozták a Fidesz előnyét.

Az elmúlt hónapokban sokkal képlékenyebb volt a közvélemény, mint amilyen más periódusokban szokott lenni. November és január eleje között a pártok támogatottságában azok körében észlelték a legnagyobb ugrándozásokat, akiket nagyon érdekel a politika Az egyáltalán nem vagy csak egy kicsit érdeklődők körében a becslési bizonytalanságon belül maradtak a változások. Ez azt jelzi, hogy - az alacsony részvételi arány ellenére - nagyon is megmozgatta a közvéleményt a december 5-i népszavazás - állítja a Marketing Centrum. (http://www.marketingcentrum.hu/)

Hosszabb időszakot nézve viszont a Medgyessy–Gyurcsány csere határozottan jót tett az MSZP-nek. A nyári hónapokban az összes választásra jogosult körében kb. 13 százalékkal több támogatót tudhatott maga mögött a Fidesz, mint az MSZP. Ez az előny azonban Gyurcsány Ferenc hivatalba lépése után 8, majd 4 százalékra olvadt - derül ki a felmérésből.


A pártpreferenciák alakulása a jogosultak körében



 

A népszavazásra bocsátott kérdések viszont megtörték ezt a felzárkózási folyamatot, és a kampányidőszakban készült - de még a népszavazás előtti héten lezárt - adatfelvétel azt jelezte, hogy ismét 12 százalékra növekedett a Fidesz előnye. Ugyanakkor a népszavazásból a Fidesz került ki vesztesként, és ennek következményeként mindössze 3 százalékra zsugorodott a Fidesz előnye.

Ez nagyon kevés, és ha ennyire kicsi a különbség a két nagy párt támogatottsága között, akkor a „most vasárnapi” végeredmény döntően a kisebb pártokon múlna. Ebből a szempontból az a figyelemreméltó, hogy az MDF most nem látszik esélyesnek a parlamenti küszöb átlépésére, míg az SZDSZ továbbra is esélyes lenne.


A részvételi valószínűséggel súlyozott pártpreferenciák alakulása


Mindez persze egyelőre még csak spekuláció, különösen annak fényében, hogy a „most vasárnapi” választáson résztvevők 14 százaléka csak a legutolsó pillanatban döntene valamelyik párt mellett. A főhír tehát az, hogy megjósolhatatlanná vált a „most vasárnapi” parlamenti választás végeredménye. Ez viszont jelentős elmozdulás ahhoz képest, hogy jó egy éven keresztül biztosnak tűnt a Fidesz győzelem - áll az elemzésben.