Péterfalvi: várni kell az ügynöklistával

2 perc

2005.02.11. 14:38

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint semmilyen ügynöklista nem legalizálja azt a körülményt, hogy egyes személyek kényszerhelyzetben nyilatkoztak múltjukról.

Péterfalvi Attila: A törvényeket
be kell tartani
© Dudás Szabolcs
A biztos azután nyilatkozott erről, hogy ismert ügynökök és a III/III-as csoportfőnökséggel kapcsolatba került állambiztonsági tisztek listáját, tizenkilenc nevet tett közzé pénteken honlapján a Political Capital politikakutató és tanácsadói intézet, abból kiindulva, hogy az ügynökök listájával már 15 éve adósa a magyar politika a választóknak és a közvéleménynek.

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos hangsúlyozta, hogy csak a jogszerűen nyilvánosságra hozott adatokat lehet később újra közölni. Hozzátette: a közlés jogszerű azok esetében, akik önként nyilatkoztak érintettségükről, „az már nem jogszerű, hogy valakit meggyanúsítottak, és akkor bevallotta”.

Úgy fogalmazott, hogy: „akiről jogszerűen jelent meg ilyen jellegű anyag, illetve ő maga elismerte, azoknak az egy adatbázisba rendezése (...) nem vet fel külön aggályokat. Ha valakinek a személyiség jogát sérti, hogy ezen a listán szerepel a neve, akkor nyilvánvalóan személyiségi jogi pert indíthat a bíróságon. Hogy adatbázisba rendezik ezeket a neveket, az nem teszi utólag jogszerűvé vagy erkölcsössé, vagy tisztességessé annak a körülménynek a meglétét, ahogy esetleg őket rábírták, kényszerhelyzetet teremtettek. Ez nem legalizálja és nem teszi tisztességessé, azt a körülményt, ahogy adott esetben ezek a személyek nyilatkoztak.” Mint mondta, mivel ezek a személyek elismerték múltjukat, így ebből a szempontból az adatokat hitelesnek lehet tekinteni, "de ez nem jelenti azt, hogy a nyilatkozatnak a kikényszerítése, vagy a szituáció megteremtése miatt ne lehetne aggályokat megfogalmazni".

Kenedi János történész csütörtökön az mondta az MTI-nek, hogy polgári engedetlenség felé nyitott utat a Political Capital azzal, hogy felteszi az internetre a már ismert ügynökök, beszervezettek és együttműködők névsorát. Ezzel kapcsolatban Péterfi Attila hangsúlyozta: egy jogállamban a jogszabályokat be kell tartani: "Akkor is be kell tartani azokat, ha nem tetszenek. Ha van egy politikai szituáció, hangulat a szabályozás változtatásával kapcsolatban, az nem ad felmentést a jelenlegi hatályos jogszabályok betartása alól". Az ombudsman álláspontja szerint ebben az ügyben meg kell várni a jogalkotás eredményét, amely változtathat a jelenlegi helyzeten.