Ratzinger és Martini a legfőbb esélyesek a pápaválasztáson

2 perc

2005.04.16. 16:14

A korábbi milánói érsek lehet Joseph Ratzinger bíboros egyetlen vetélytársa, amikor jövő hét hétfőn összeül a pápaválasztó konklávé. Előfordulhat, hogy egyikük sem szerzi meg a szükséges mennyiségű szavazatot, ebben az esetben újabb jelölteket állíthatnak a konklávé tagjai.

A konzervatív Ratzingerrel szembenálló reformer oldalnak sok szavazatot szerezhet Dionigi Tettamanzi milánói  bíboros, s ezzel a mérsékelt szavazók képezhetik a mérleg nyelvét a szoros választáson. Ratzinger legfőbb ellenfele Carlo Maria Martini bíboros, a Tettamanzit megelőző milánói érsek lehet.

Szakértők szerint egyik jelölt sem valószínű, hogy megszerzi a szavazatok kétharmadát, amely pedig feltétele az érvényes eredmény kihirdetésének. Így az is lehet, hogy a 115 pápaválasztó bíborosnak újabb jelölteket kell állítania.
A konklávé hivatalosan hétfőn kezdődik, de már az egész olasz fővárosban folyik a spekuláció.

A CNN riportere szerint a 77 éves Ratzingernek egyelőre jobbak az esélyei, bár ő is csupán mintegy 50 szavazatot tudna megszerezni a 150-ből. 77 érvényes szavazattal kell rendelkeznie a mindekori győztes jelöltnek.

Helyzetét nehezíti, hogy sok ellenzője van a konklávé tagjai között, akik azonban nem elég erősek ahhoz, hogy saját jelöltet állítsanak. Tettamanzi bíboros lehet a másik választás. Szakértők szerint az ő személye képezheti a bíborosok kompromisszumának tárgyát, de egyelőre nem világos, hogy meg tudja-e szerezni a kellő mennyiségű szavazatot az első fordulóban.

A harmadik számú jelölt az egyik vezető olasz napilap szerint a hondurasi Rodriguez Maradiaga bíboros, akit sokan „rock ’n’ roll” pápaként neveznek. Maradiaga korábban a U2 frontemberével Bonóval kampányolt a harmadik világ beli országok adósságainak elengedése érdekében. Emellett kiválóan beszél angolul és szeret szaxofonozni. Azonban az ő esetében is fennáll, hogy alighanem nem fog tudni kellő számú szavazatot szerezni az első körben.

Bizonyos olasz lapok szerint akadtak olyan bíborosok, akik megszegték titoktartási kötelezettségüket, ugyanis nemrégiben a zárt ajtók mögött zajló megbeszélések részletei láttak napvilágot a sajtóban. A Reuters szerint már ez is része a konklávét megelőző politikai csatározásoknak.

Az olasz sajtó az alábbi részleteket közölte, s hivatkozásként a nevük elhallgatását kérő bíborosok információit tüntették fel.

A La Repubblica szerint a legtöbb német és amerikai bíboros ellenezné, ha Ratzinger lenne a Vatikán feje. A Corriere della Sera szerint Martini bíboros körülbelül ugyanannyi szavazatot tudna gyűjteni az első fordulóban mint Ratzinger, ekkor azonban mindkettejüknek félre kellene állni, hogy kevésbé megosztó jelölteket állíthassanak a konklávé tagjai.

A mérsékelt oldal képviseletében Tettamanzi, egy egyelőre meg nem nevezett latin-amerikai bíboros, illetve a lisszaboni Jose da Cruz Policarpo bíboros személye merült fel mint további lehetőség.

A konzervatívok Ratzinger visszalépése esetén a római Camillo Ruinit, illetve Christoph Schonebornt indítanák a pápai tisztségért.