Elemzők a folyó fizetési mérlegről

1 perc

2005.06.30. 08:39

Megfelel a várakozásoknak a folyó fizetési mérleg első negyedévi hiánya az elemzők szerint, akik pozitívan értékelték az árumérleg alakulását kedvezőtlennek nevezték azonban a finanszírozási szerkezetet.

A Magyar Nemzeti Bank csütörtökön közölt adatai szerint a folyó fizetési mérleg hiánya 1,497 milliárd euró volt, szemben az egy évvel korábbi 1,308 milliárd és az előző negyedévi 1,707 milliárd euróval.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője hangsúlyozta, hogy az egyenleg javulása a reálgazdasági tranzakcióknak köszönhető. "A külkereskedelmi mérleg javult, az exportban euróban számítva kétszámjegyű növekedést regisztráltak, miközben az import ettől jóval elmaradó mértékben nőtt" - mondta.

A szolgáltatásokon belül az idegenforgalmat illetően az elemző megjegyezte: bár nominálisan az első negyedéves 299 millió euró többlet közel azonos az egy évvel korábbival, GDP arányos mutatója azonban vélhetően csökken. Hozzátette, hogy a szolgáltatások az év egészében várhatóan csak csekély mértékben járulnak hozzá a folyó fizetési mérleg javulásához.

"A külkereskedelmi mérleg javulását ellensúlyozza a befektetésekhez kapcsolódó jövedelem kiáramlása" - mondta Nyeste Orsolya. Felhívta a figyelmet arra, hogy a nem adóssággeneráló tételek csak csekély mértékben finanszírozzák a deficitet. "Így a magyar gazdaság továbbra is adósság típusú tőkebeáramlásra szorul" - fűzte hozzá.

Hasonlóan vélekedett Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is, aki az idén a tavalyival közel megegyező deficittel számol. Rendkívül kedvezőtlennek nevezte a nem adóssággeneráló finanszírozás formájában jelentkező 218 millió eurós nettó beáramlás alacsony mértékét. "Meglepő, hogy ezen belül a portfólió befektetések 175 millió euró kiáramlást mutatnak, miközben ebben az időszakban nagy mennyiségű tőke áramlott a régióba, így Magyarországra is" - mondta.

Suppan Gergely szerint az első negyedéves folyamatokhoz hasonlóan alakulnak majd a mérlegsorok az év hátralévő részében is, azaz tovább javul a külkereskedelmi mérleg és romlik a jövedelmek egyenlege az államháztartás és a lakosság eladósodottságának bővülésével növekedő kamatterhek miatt.

Az idegenforgalom alakulását kedvezőnek nevezte az elemző, hozzátette, hogy erre a diszkont légitársaságok forgalmának jelentős bővülése miatt számítani lehetett.