Beépülnek a budapesti rozsdaövezetek
A volt ipari negyedek lakáscélú hasznosítását tartja a főpolgármester a legfontosabb előrelépésnek az elmúlt évek lakásépítési folyamataiban. Demszky Gábor közölte: 12 év után először 2004-ben került egyensúlyba a budapesti vándorlási mérleg.
Hatalmas előrelépésnek tartom, hogy az elmúlt évben a fővárosban a legalább 50 lakásos magánberuházások 31 százaléka, 6162 lakás a rozsdaövezetben kapott helyet. Ez összhangban van a Podmaniczky-program célkitűzésével, a volt ipari területek hasznosításának tervével - tette hozzá.
A főpolgármester szerint Budapest kezdi visszahódítani azokat, akik az elmúlt években elhagyták a várost, és a külföldi beköltözőket is figyelembe véve 1993 óta tavaly először került egyensúlyba a vándorlási mérleg.
Az önkormányzati lakásépítésekről szólva azt mondta: az elmúlt öt évben 1100 lakás épült a fővárosban, a legtöbb a IV., a XIII. és a XI. kerületben. Ezeknek a lakásoknak a harmadát szociális alapon adják bérbe.
Sasvári Szilárd fővárosi közgyűlési képviselő, a Fidesz budapesti alelnöke szerint szomorú, hogy a fővárosiaknak tíz évig várniuk kell egy lakáskoncepcióra, de a legnagyobb probléma az, hogy nincs hozzárendelve anyagi forrás.
A politikus szerint az eddigi anyagokban kétmilliárd forintos magánerős beruházást látott, amelyben az önkormányzat mindössze 200 millió forinttal venne részt. A politikus emlékeztetett arra, hogy ő nyújtott be javaslatot a közgyűlésben kétmilliárd forintos lakáskoncepcióra, amelyet elutasítottak.
Álláspontja szerint legalább ekkora összegre van szükség, mivel az úgynevezett rozsdaövezetek jelentős infrastrukturális fejlesztéseket igényelnek. A politikus problémásnak tartja, hogy az önkormányzat nem számol bérlakásokkal, pedig a budapestiek egyre szegényednek.
Ezt illusztrálva közölte: országos szinten idén mintegy 15 ezer újonnan épült, eladatlan lakás várható, ezek 15-20 százaléka Budapesten van. Értékelése szerint folytatódik az a tendencia, hogy nemcsak a gazdagok, hanem akik egy kicsit is jobban keresnek, azok kiköltöznek Budapestről, a szegényedő fővárosiak pedig csak 30-40 négyzetméteres kis lakásokat tudnak vásárolni, s inkább a külföldiek keresnek értékesebb ingatlanokat.