Európában szedi áldozatait az ítéletidő
Halálos áldozatokat követeltek hétfőn a heves esőzések Európa több országában.Ausztria, Németország, Svájc, Bulgária, Románia, Törökország is küzd az esőzésekkel és nyomukban az árvízzel.
Románia: marad a válsághelyzet? |
Megindult a vasúti és közúti forgalom a romániai Olt völgyében, miután az esőzések nyomán keletkezett sziklaomlás miatt két és fél napon keresztül nem lehetett használni a szűk völgyben futó közutat és vasutat. Románia más részein gátak szakadtak át a környezetvédelmi minisztérium közlése szerint. Az ország északi részén és a Nyugati-Kárpátokban ezrek dolgoztak a gátak javításán és a gátszakadások miatt kitelepített mintegy 1500 ember elhelyezésén és ellátásán. A meteorológusok szerdáig további esős időt jeleznek előre az ország déli részére és a központi hegyvidéki körzetbe. Az utóbbi hat napban tizennyolc emberéletet követelt Romániában az árvíz, egy kétéves gyermeket eltűntként tartanak számon. |
Svájc középső részén egész nap megszakítás nélkül szakadt az eső. Több kantonban kiléptek a folyók a medrükből, emiatt több közutat és vasútvonalat lezártak. Luzern kantonban két tűzoltót magával sodort egy földcsuszamlás, mindketten meghaltak. A víz utcákat és pincéket öntött el, több autópálya és autóút szinte teljesen járhatatlanná vált. Mintegy 1400 embert kellett kitelepíteni otthonából, iskolákban és más ideiglenes hajlékokban elhelyezni a Petite Emme folyó áradása miatt.
A bolgár főváros, Szófia közelében és az ország keleti részén az árvíz miatt védgátak építésére, a romba dőlt házak újjáépítésére, utak, hidak és vízvezetékek helyreállítására vezényelték a hadsereget. A június óta tartó esőzésekben 24 ember meghalt, 14 ezren hajléktalanná váltak, 94 ezer hektáron tönkrement a vetés, több száz szarvasmarha elpusztult.
Törökországban, a Fekete-tenger partvidékén szintén özönvízszerű esőzések okoztak tragédiát. Földcsuszamlások és áradások négy ember életét oltották ki a hét végén.