A franciák fektettek be legtöbbet a régió ingatlanpiacán
A befektetők ismét Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Magyarország iránt mutattak nagy érdeklődést, az idei első félévben a legtöbb tőke Lengyelországba és a Cseh Köztársaságba áramlott - derül ki a DTZ Research idei első féléves gyorsjelentéséből. A régió kereskedelmi ingatlanjaiba fektetők közül az első félévében a franciák voltak a legaktívabbak.
Az első félévben a tavalyi egész éves érték 80 százalékának megfelelő összegű, 2,6 milliárd eurónyi ingatlanügyeletet kötöttek kereskedelmi ingatlanokra a kelet-közép-európai régióban, így ismét rekordot dönthet, akár a 4 milliárd eurót is meghaladhatja a régiós ügyletek éves összértéke.
Lengyelországban például 1,8 milliárd eurót fektettek be a befektetők, a régióba irányuló összes befektetés 67 százalékát - áll az elemzésben.
Az elemzés szerint az utóbbi időszak új jelensége, hogy az ingatlanokba fektető alapok figyelme a fővárosok központjaiban található irodáktól az üzlethelyiségek, valamint különösen a vidéki bevásárlóközpontok és a hipermarketek irányába fordult.
Az ipari ingatlanok piacán kevés nagy volumenű befektetésre került sor, de a kereslet jelentős növekedésére lehet számítani, különösen Lengyelországban, ahol számos létesítmény van épülőben.
A régió kereskedelmi ingatlanjaiba fektetők közül az első félévében a franciák voltak a legaktívabbak: alapjaik hat hónap alatt 790 millió eurót fektettek be a régióban.
A német befektetési alapok költése 700 millió euróra rúgott, de az amerikaiak és az osztrákok részesedése is jelentős volt az idei első félévben. Folyamatosan nő az Egyesült Királyság jelenléte, és megjelentek a hazai ingatlanokba fektető alapok is, mint a magyar Raiffeisen Ingatlan Alap, a cseh Ceska Sporitelna, illetve a lengyel Arka és BPH alapok.
Lengyelországban számos alap figyelme fordult az üzlethelyiségek piaca felé: az elmúlt fél-egy évben nagy portfóliókat vásárolt a Klepierre, a Meinl European Land, az Aerium Fund és a PW Capital.
A Cseh Köztársaságban a befektetői érdeklődés a vidéki nagyvárosokban - mint Brnó és Plzen - található üzlethelyiségek és logisztikai létesítmények irányába fordult.
Magyarországon az év első félévében viszonylag kevesebb üzlet jött létre - a lezárt ügyletek értéke 200 millió euró körül alakult -, az előrejelzések szerint az év végére azonban az előrejelzések szerint 550 millió euró értékű iroda- és üzlethelyiség cserél majd gazdát.
Szlovákiában, Romániában és Bulgáriában egyre erősebb befektetői érdeklődés mutatkozik, míg az oroszországi piaccal kapcsolatban az elemzés megjegyzi, hogy az ottani ingatlanpiac alapvető problémákkal küszködik, jogszabályi rendezetlenségekkel, zavaros ingatlanjogi szabályozással, korrupcióval, illetve az átláthatóság hiányával.