Ki mit mond

1 perc

2005.05.31. 22:00

"Nagyon komoly probléma, nehéz napirendre térni fölötte, és fennáll a »fertőzésveszély« a többi országra nézve.

"Nagyon komoly probléma, nehéz napirendre térni fölötte, és fennáll a »fertőzésveszély« a többi országra nézve. Európa ugyan nehézséggel került szembe, de megfelelünk a kihívásnak" - José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

"Belpolitikai okokkal magyarázható a francia »nem«, amelyeknek semmi köze Európához" - Günter Verheugen, az Európai Bizottság alelnöke.

"Az alkotmányos vita Franciaországban folyt, de ez egy európai vita, ezért úgy gondolom, hogy a ratifikációs folyamatnak folytatódnia kell a többi tagállamban" - Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az EU soros elnöke.

"A népszavazás eredménye visszaveti az alkotmányozási folyamatot, de nem állítja meg azt" - Gerhard Schröder német kancellár.

"Gondolkodási időre van szükség, napokon belül itt a holland referendum, majd június közepén az Európai Tanács találkozója, ahol az uniós állam- és kormányfők megvitathatják a francia referendum hatásait. Ha alkotmányos egyezményről van szó, Nagy-Britannia szavaz róla, mielőtt ratifikálná" - Tony Blair brit kormányfő.

"Egyre több ok van, amiért a hollandoknak is »igent« kell mondaniuk a referendumon. Minden országnak megvan a maga felelőssége" - Jean Peter Balkenende holland kormányfő.

"Komoly problémát jelent az alkotmány ratifikációjában, de nem hat fékezőleg a további integrációra és a bővítésre" - Aleksander Kwasniewski lengyel államfő.

"Visszaigazolódott, amit hosszú ideje állítok, végeláthatatlan a szakadék az európai politikai elit és az átlagemberek véleménye között, és ezt a francia referendum bebizonyította. Nem vezet jóra a ratifikáció folytatása" - Václav Klaus cseh államfő.

"A brüsszeli bürokraták elszámították magukat. Konszenzust kell találniuk az európai polgársággal" - Jörg Haider osztrák politikus.

"Az Európai Uniót konszolidálni kell. A bővítést nem lehet a »csak így tovább« mottó szerint folytatni..." - Matthias Wissmann, a Bundestag EU-bizottságának elnöke.

"Az eredmény Franciaországra, nem pedig Törökországra tartozik. Az EU meghozta döntését, a tagállamok kormányai állandóan változnak, a pártok jönnek, mennek, ez nem ránk tartozik. A mi feladatunk, hogy megfeleljünk az uniós elvárásoknak" - Abdullah Gül török külügyminiszter.