Munkavállalási feltételek az EU régi tagállamaiban

7 perc

2005.11.02. 17:33

AusztriaAz Ausztriában munkát vállaló magyar állampolgároknak továbbra is munkavállalási engedélyre van szükségük.

Ausztria
Az Ausztriában munkát vállaló magyar állampolgároknak továbbra is munkavállalási engedélyre van szükségük. A munkaadó által kérvényezhető papírt csak a következő feltételek teljesítése mellett adják ki: betartják az osztrák fizetési és munkafeltételeket, nincs megfelelő pótmunkaerő, a cég maga "használja" - vagyis nem kölcsönzi másnak - a dolgozót, aki korábban nem lehetett illegális munkavállaló. Hiányszakmákban - többek közt it-szakembereknek, orvosoknak, kórházi és házi ápolóknak, wellness-szakembereknek -, illetve mezőgazdasági és vendéglátó-ipari szezonmunkások esetében könnyebb az engedélyt megkapni. Magyarország és Ausztria között az EU-csatlakozás után is érvényben maradt a korábbi ingázói és gyakornoki egyezmény. Az előbbi Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyék lakosaira terjed ki, 6 hónapra adják (a 2005-re megállapított 2050 fős kontingens augusztusban kimerült). A gyakornoki munkavállalói engedélyt legföljebb 50 hétre adják, 18-35 éves fiataloknak. A friss adatok szerint az 1800 fős kontingenst 80 százalékban használják ki. A reménybeli gyakornoknak előbb a fogadóhelytől kell befogadási nyilatkozatot kérnie, s ezzel fordulhat a területileg illetékes magyar munkaerőközponthoz. Szezonális munkavállalási engedély vendéglátó-ipari/idegenforgalmi és mezőgazdasági munkákra kapható, maximum 6 hónapra. A szezonmunkából az tud tartós munkavállalásra átnyergelni, aki öt évig folyamatosan kiveszi a részét belőle. A terménybetakarításban részt vevők 6 hétre kaphatnak engedélyt.

Belgium
A munkavállalási engedélyt a munkáltatónak kell kérnie az adott régió - a brüsszeli, a flamand, a vallon vagy a német ajkú - foglalkoztatási hivatalánál. A kérelemhez a munkaszerződés tervezetét, orvosi igazolást, erkölcsi bizonyítványt, illetve a megkívánt képzettséget igazoló bizonyítványt kell csatolni. 90 napnál hosszabb kintlét esetén tartózkodási engedélyre van szükség, s a munkavállalónak a lakóhely polgármesteri hivatalánál is regisztráltatnia kell magát. A magyarok általában szerény francia és flamand nyelvtudása - állítják a budapesti belga követségen - nagyban gátolja a munkavállalás lehetőségeit.

Dánia
Az EU-hoz tavaly csatlakozott nyolc kelet-európai állam polgárai akkor kaphatnak munkavállalási és tartózkodási engedélyt, ha teljes - heti 37 órás - munkaidőben, a kollektív szerződés hatálya alá tartozó munkakörben foglalkoztatják őket. Ha valaki munkahelyet vált, új tartózkodási engedélyt kell kérnie, ha pedig munkanélküli lesz, visszavonják a tartózkodási engedélyét. Az engedélyek beszerzése általában 2 hónapot vesz igénybe, ám mérnököknek, természettudományos kutatóknak, szakorvosoknak, ápolóknak és diplomás informatikusoknak azonnal kiadják. Magyar diplomával nem nehéz elhelyezkedni, de bizonyos szakmákban - orvos, szakápoló - a munkaerőhiány ellenére is megkövetelik a dán nyelv tudását. A magyar munkavállalók zöme magasan kvalifikált szakember vagy mezőgazdasági idénymunkát végző fiatal.

Finnország, Franciaország, Görögország (Oldaltörés)

Finnország
A munkavállalási engedély iránti kérelmet a munkaügyi hivatalhoz kell benyújtani, ez 20 euróba kerül. Kedvező elbírálásra számíthat, aki olyan megüresedett munkahelyre pályázik, melyet ésszerű időn belül nem lehet a finn munkaerőpiacról betölteni. A Finnországban legálisan dolgozó magyarok többsége - 28 fő - zenész, a többiek nagyobb része - 6 kőműves és 3 vízszerelő - az építőiparban kapott munkát.

Franciaország
A munkavállalási engedélyt a munkáltatónak kell kérnie. Egy évnél rövidebb időre szóló munkaszerződés esetén ideiglenes, legfeljebb 9 hónapra szóló - de meghosszabbítható - munkavállalói engedélyt adnak. Tartózkodási engedélyt is ki kell váltani, aki munkahelyet vált, annak újra. Egy évnél hosszabb időre szóló munkaszerződés esetén tartózkodási és munkavállalási engedélyként is szolgáló okmányt adnak ki, az úgynevezett ideiglenes tartózkodási engedélyt. Ezzel már szabadon lehet munkahelyet váltani. Franciaországban nehéz munkát találni. A munkavállalási és tartózkodási engedély megszerzése 4-5 hónapba is beletelik, és kevés olyan munkáltató van, aki ennyit várna egy munkavállalóra. Sokan dolgoznak engedély nélkül bébiszitterként.

Görögország
A munkavállalási engedélyt a munkáltató kérvényezi a munkaszerződés, az erkölcsi bizonyítvány, az orvosi igazolás és a bankszámlaszám csatolásával. Ha a munkáltató által támasztott követelmények a rendelkezésre álló görög munkaerővel nem elégíthetők ki, az engedélyt megadják. A megszerzett engedély alapján állítják ki a munkavállalási vízumot, amelynek birtokában kérvényezhető a - munkavállalás időtartamára kiállított - tartózkodási engedély. A munkáltatónak 3 hónapra fedeznie kell a foglalkoztatni kívánt dolgozó megélhetési és szállásköltségeit, ráadásul az erre szánt összeget letétbe kell helyeznie az illetékes hatóság számláján.
Az úgynevezett "teljes körű munkavállalási engedélyezési eljárás" - amely magában foglalja annak ellenőrzését, hogy holland vagy más régi tagállamból származó munkavállaló nem tudja betölteni az adott munkakört - legalább 10 hétig tart. Néhány ágazatban, illetve szakmában e procedúra mellőzésével, 2 héten belül kiadják a munkavállalási engedélyt. Ezek körét háromhavonta újra meghatározzák, ezért fontos az ügy aktuális állását ellenőrizni. Lapzártánkkor mentességet élveztek a belvízi hajózásban dolgozó matrózok és kormányosok, de lapunk megjelenéséig bővülhet vagy akár szűkülhet is a lista. A munkavállalási engedélyt csak hollandiai székhelyű munkáltató kérelmezheti. A tartózkodást igazoló dokumentum kiváltása nem kötelező, de a mindennapi élethez praktikus ilyet beszerezni az illetékes holland önkormányzattól.

Hollandia, Írország, Luxemburg (Oldaltörés)

Hollandia

Írország
Írországban évente 50-70 ezer új munkahely keletkezik, ami a 4 százalékos munkanélküliségi ráta mellett is sok külföldi munkavállaló foglalkoztatását teszi lehetővé. Az állami közvetítő és a privát cégek aktívan keresik az új tagállamokban a potenciális munkavállalókat, akiknek sem munkavállalási engedélyre, sem munkavállalási vízumra, sem tartózkodási engedélyre nincs szükségük. Nagy-Britanniától eltérően még regisztrációs kötelezettség sincs, így az unió más tagállamaiból érkező munkavállalók számáról csak a Szociális Minisztérium által kiadott társadalombiztosítási számok (PPS) mennyiségéből lehet következtetni. Ám mivel ilyet minden olyan EU-polgár kap, aki nem turistaként tartózkodik Írországban (családtag, ösztöndíjas diák, gyakornok stb.), továbbá a rendszerből való távozás bejelentését gyakran elmulasztják, a PPS-számok alakulása nem jelzi pontosan a tényleges munkavállalók számát.

Luxemburg
Munkavállalási engedélyre és - 90 napon túli kintlét esetén - tartózkodási engedélyre van szükség. Nappali tagozatos diákok fél munkaidőben vállalhatnak munkát. 2004. május 1-je után a luxemburgi hatóságok 61 magyar munkavállalási kérelmet bíráltak el, 48-an megkapták az engedélyt, 11-et elutasítottak, két kérelmezőt pedig mentesítettek az engedélykötelezettség alól.
Munkavállalói engedélyt nem kell kérni, a munkába lépést követően azonban regisztráltatnia kell magát a munkavállalónak a brit belügyminisztériumnál. Ennek díja 50 font. A bejelentett magyarok a legnagyobb számban - 2290-en - a szálloda- és vendéglátóiparban dolgoznak, 1210-en az üzleti életben és a közigazgatásban, 535-en az egészségügyben, 430-an a kereskedelemben, 325-325-en pedig a közlekedésben (elsősorban sofőrként), illetve az iparban.

Nagy-Britannia, Németország, Olaszország (Oldaltörés)

Nagy-Britannia

Németország
Fennmaradt a munkavállalási engedélyre épülő szabályozás, illetve a meghatározott kvótákat biztosító kétoldalú egyezmények is. Utóbbiak egyike a gyakornokok németországi munkavállalására, másika pedig - az úgynevezett Werkvertrag-egyezmény - a Magyarországon bejegyzett társaságok által Németországban nyújtott szolgáltatások keretében foglalkoztatottakra vonatkozik. A gyakornoki keretszám 2 ezer fő. A Werkvertrag-egyezmény kontingense 3800 fős, ám ebből a magyarok mindössze 936-ot használnak ki. Őket magyar cég foglalkoztatja, munkaviszonyuk és járulékfizetési kötelezettségeik szempontjából minden olyan, mintha idehaza dolgoznának.

Olaszország
Az idén a nyolcak összesen 75 ezer polgára vállalhat munkát (a tavalyi kvóta 20 ezer volt). Az engedélyekre 2-3 hónapot kell várni, azokat a kérelmek benyújtásának sorrendjében adják ki egészen az éves kvóta kimerüléséig (a betöltési arányról a budapesti olasz követség nem tud adatokat adni). A kvótarendszeren kívül fogad az ország egyetemi oktatókat, kutatókat, fordítókat, tolmácsokat, művészeket, menedzsereket, betegápolókat, illetve cirkuszi alkalmazottakat és utazó show-műsorok szereplőit - munkavállalási engedélyre azonban nekik is szükségük van. A munkavállalási kérdőívekhez csatolni kell a munkaadó, munkavállaló személyazonosságát és állampolgárságát igazoló dokumentumokat, a lakhatást igazoló papírt, a munkaszerződés tervezetét, a munkakör megnevezését, kollektív szerződés szerinti besorolását, a munkaadó kötelezettségvállalását a társadalombiztosítási és munkahelyi baleset-biztosítási kötelezettségek teljesítésére. A magyarok kétharmada az északi, részint német nyelvű Bolzano tartományban vállal munkát.

Portugália, Spanyolország, Svédország (Oldaltörés)

Portugália
A munkavállaláshoz a magyarországi portugál konzulátuson kell engedélyt kérni, amelyet a munkaszerződés alapján állítanak ki. A szerződéshez szükséges engedélyeket a portugál munkáltatónak kell beszereznie. A magyar munkavállalók a csatlakozás első két évében kvótarendszer hatálya alá tartoznak.

Spanyolország
A munkavállalói engedély csak egy meghatározott munkáltatónál, meghatározott munkakörben történő munkavégzésre jogosít, ez egyben tartózkodási engedélyként is szolgál. Regisztrációs kötelezettség nincs, de a mindennapi élethez helyi személyi igazolvány kiváltása szükséges. A kiadott tartózkodási engedélyek száma több mint tízszerese a munkavállalási engedélyekének.

Svédország
Munkavállalási engedély nem kell, de tartózkodási - ha valaki 3 hónapnál hosszabb ideig kíván Svédországban dolgozni - igen. Utóbbi a budapesti svéd nagykövetségen és Svédországban is igényelhető, megszerzéséhez a munkavállalást igazoló dokumentum szükséges. Ennek tartalmaznia kell a következő adatokat: a munka jellege és hossza, a cég adatai, a cégnél a munkavállalóval kapcsolatban levő személy neve, a munkakörben ellátandó feladatok felsorolása, a heti munkaidő meghatározása. Az engedélykérés ingyenes, a maximális elbírálási idő 6 hónap. Aki 12 hónapnál hosszabb ideig szándékozik Svédországban dolgozni, annak 5 évre szóló tartózkodási engedélyt adnak ki.

Forrás: Állami Foglalkoztatási Szolgálat, külföldi követségek Budapesten, Magyarország helyi külképviseletei, EURES