Tippek telefonos állásinterjúhoz

2 perc

2006.01.25. 17:04

Néha logisztikai szempontból, néha azért, mert telefonos, vagy távmunkáról van szó, egyszerűbb, vagy hasznosabb az éterben lebonyolítani az új munkaerő meginterjúvolását. Tippek.

Néha logisztikai szempontból, néha azért, mert telefonos, vagy távmunkáról van szó, egyszerűbb, vagy hasznosabb az éterben lebonyolítani az új munkaerő meginterjúvolását. Tippek.

Ha valaki távol él a vállalat székhelyétől, ahova jelentkezik, ha a megfelelő telefonos etikett elvárás a munkakör betöltéséhez, illetve ha távmunkáról van szó, megeshet, hogy a munkavállaló egy telefonhívás keretében intézi el az állásinterjút. Ez különleges helyzetet teremt, ugyanis nem láthatod az asztal túloldalán ülők arcát, és – akár tudatalatti – testi reakcióit. Ez persze fordítva is igaz, s ez egyben előny és hátrány. Nem látják ugyanis, ha izzadsz, elpirulsz, és így tovább, viszont neked is csupán a hangod az egyetlen közvetítő közeg, amelynek segítségével meggyőzheted őket alkalmasságodról.

Nagy előny ezzel szemben, hogy akár előre elkészített jegyzetekből puskázhatsz, így összeszedettebben sorolhatod a képzettségeidet, korábbi munkáidat, illetve bármit, amit fontosnak ítélsz. Mivel a telefonos interjúkat jó előre leegyeztetik, célszerű olyan időpontot választanod, amikor zavartalanul beszélhettek, megszakítás nélkül.

Ha a munkaadó az első telefonhíváskor szeretné lebonyolítani az interjút, két választásod van: belevágsz felkészületlenül, illetve udvariasan egy másik időpontot javasolsz (ez lehet akár pár perccel később is).

Ha kellően nyugodt körülmények között kapod a hívást, esetleg a szakmai önéletrajzod is kéznél van, bele is vághatsz az interjúba. Ha az utcán, rosszabb esetben az irodában – a főnököd hallótávolságában – hívnak, körültekintően vázold a helyzetet és kérj újabb időpontot. Ha ennek ellenére a munkaadó ragaszkodik az azonnali interjúhoz, legalább tudni fogja, hogy  a körülmények távolról sem ideálisak.

A telefonos állásinterjúra nagyjából ugyanazok a szabályok érvényesek, mint egy fizikai jelenlétet igénylő beszélgetésre. Egy pár speciális, ilyen helyzetben alkalmazható tanácsot azonban nem árt megfogadnod.

Tippjeink (Oldaltörés)

Tervezz előre
Ha lehetséges telefonos állásinterjút kérned, gyakorold előre, hogyan tudod tömören, frappánsan összefoglalni, hogy miért vagy te a legalkalmasabb az állásra.

Légy felkészült
Tarts a telefon közelében egy kinyomtatott szakmai önéletrajzot, válaszokat olyan kérdésekre, amelyekre számíthatsz, illetve saját kérdéseid listáját. Ne felejtsd a papírt és a tollat sem, hogy bármit le tudjál jegyezni.

Koncentrálj
Ne egyél, igyál, vagy dohányozzál az interjú során, hogy minden idegszáladdal a vonal másik végén ülő(k)re összpontosíthass.

Öltözz alkalomhoz illően
Bár furán hangzik, mégis, ha olyan ruhát veszel fel, mintha állásinterjúra mennél, sokkal inkább úgy fogsz hangzani a telefonban is, szemben azzal, ha a kedvenc, kopott mackónadrágodban fekszel a kanapén.

Csak a lényeget
Egy telefonos interjú során csak a hangoddal közvetítesz. Ezért légy rövid, tömör, ugyanis így hatékonyabban célt ér az üzeneted, mintha terjengős körmondatokban beszélnél. A rövid mondatoktól élénkebb lesz maga a beszélgetés is, s több lehetőségetek van az interakcióra.

Használj magnót
Egy diktafon segítségével gyakorold a kérdésekre adott válaszaidat, majd hallgasd vissza, hogy mi olvasható ki a hangodból. A munkaadók a lelkesedést és a pozitív hozzáállást részesítik előnyben.

Kérdezz vissza
Ha valamelyik kérdés nem világos, ne félj visszakérdezni. Ismételd vissza a kérdést, ezalatt végig tudod gondolni a lehetséges válaszokat és megbizonyosodhatsz róla, hogy semmit sem értettél félre. Óvakodj a hosszú csendtől, telefonbeszélgetés esetében már 8-10 másodperc is sok lehet. Vigyázz azonban, ha érzed, hogy a visszakérdezés idegesíti a munkaadót, ne használd folyton.