SZDSZ: lesz megállapodás a liberális biztosítási rendszerről

2 perc

2006.05.04. 11:25

Az SZDSZ egészségügyi miniszter-jelöltjének, Molnár Lajosnak "egyelőre úgy tűnik, hogy a kormánykoalíció meg fog állapodni a biztosítási rendszer liberális átalakításáról".

"Mi úgy gondoljuk, hogy miután nincs másik javaslat, ezért egyelőre úgy tűnik, hogy a kormánykoalíció meg fog állapodni a biztosítási rendszer liberális átalakításában" – fogalmazott a politikus a Liberális Egészségügyi Tanács délelőtti ülését követően.

A koalíciós felek véleménye megegyezik abban, hogy olyan biztosítási rendszert kell kialakítani, amely megszünteti a betegek és az orvosok kiszolgáltatottságát, érvényesíti a szereplők döntési szabadságát, és erősíti a versenyt a betegek érdekében – fogalmazott. Elsődlegesen olyan rendszert kell kialakítani, amelyik átláthatóan, hatékonyan hasznosítja az egészségügyre jutó forrásokat, és létre kell hozni egy olyan új szolidaritást, amelyik biztosítja a megfelelő forrásokat az egészségügy működtetéséhez – mondta.

"Nincs jobb javaslat az asztalon, mint a liberálisok javaslata" – mutatott rá, hozzátéve, a szabad demokraták ezért gondolják úgy, ragaszkodniuk kell ahhoz, hogy "az átalakítás a liberális javaslat szellemében történjen meg".

A felvetésre, hogy aláírnák-e a koalíciós megállapodást, ha a szocialisták nem fogadnák el a több biztosítós rendszer bevezetését közölte: "úgy gondoljuk, hogy van alapja a megegyezésnek, tehát én nem látom veszélyeztetve a koalíciós megállapodás aláírását".

Az SZDSZ nem tárcákhoz ragaszkodik, hanem ahhoz, hogy a liberális elveket tükröző kormányprogram szülessen, és a kormány végre is hajtsa majd ezeket – mondta. "Ennek keressük a lehetőségeit és ennek keressük a garanciáit, ha ezek megvannak, akkor írjuk alá a koalíciós szerződést" – tett hozzá.

A politikus beszámolt arról, hogy a Liberális Egészségügyi Tanács más témákat is napirendre vett délelőtti ülésén, így például javasolja az egészségügyben különösen súlyos területi egyenlőtlenségek gyors csökkentését, az intézményi struktúra átalakítását és az ahhoz szükséges állami, uniós és magán források összehangolt felhasználását lehetővé tevő rendszer megteremtését, valamint az intézmények hatékony működési rendszerének kialakítását.

A tanács szerint fontos, hogy a koalíciós tárgyalásokon egységes álláspont alakuljon ki, és a kormányprogramban szerepeljen az orvosi tevékenység kereteinek bővülése, új orvosi életpályamodellek szervezeti, pénzügyi alapjainak megteremtése és a népegészségügyi program legfontosabb elemeinek megbízható finanszírozása, a nyilvánosság és az érdekképviseletek szerepének megerősítse és a gyógyszerforgalmazás új, átlátható, hosszú távon kiszámítható rendszerének megteremtése - közölte Molnár Lajos.