Magyarország visszacsúszott a versenyképességi listán
Négy helyet visszacsúszott Magyarország azon a listán, melyet a versenyképesség alapján állított össze a svájci Institute of Management Development. A lista elején az Egyesült Államok áll.
Kínát és Indiát emeli ki újabb, az országok versenyképességi sorrendjéről kiadott 2006-os jelentésében a svájci Institute of Management Development (IMD). A listán Kína 12 helyet, India tíz helyet ugrott előre. Az IMD összesen 61 országot rangsorol, több mint háromszáz kritérium figyelembevételével.
Magyarország a listán az 41. helyre került a múlt évi 37. hely után, közvetlenül Görögország és Portugália elé. Az IMD által az interneten szabadon rendelkezésre bocsátott anyagok alapján még egy megállapítás tehető Magyarországgal kapcsolatban: a kormányzat és a gazdaság hozzájárulását vizsgálva a versenyképességhez Magyarországot úgy értékeli az IMD, hogy ezek hozzájárulása kiegyensúlyozott volt, bár inkább pozitív kormányzati hozzájárulást állapít meg.
A lista elején az Egyesült Államok áll, miként 2005-ben is, az idén mögötte a sorrend Hongkong, Szingapúr, Izland, Dánia és Ausztrália. Finnország pozíciót vesztett: visszacsúszott a 10. helyre, Kína már a 19. helyen, India a 29. helyen áll. Nem mellékesen: Franciaország a 35. helyezést kapta, öt pozícióval alább kerül, mint 2005-ben. Az IMD szerint ebben kormánya a ludas: egyre inkább terhévé válik országa versenyképességének költségvetési deficitjével, eladósodottságával, sok adójával és bürokratikus rendszerével.
Mint a tanulmány szerzői megállapítják: esete illusztrálja - miként az Egyesült Államoké is bizonyos mértékben -, hogy óriásivá nőhet a különbség a kormányzat és a gazdaság teljesítménye között. A jó kormányzati teljesítményre - versenyképességi szempontból - az egyik legjobb európai modell Dánia, amely két helyet is jött előre tavalyhoz képest a nemzetközi versenyképességi listán, s amelynek vezető helyein még ott található Kanada és Svájc is. Utóbbit egyebek között kiemelkedő, a világon első helyre sorolt gazdasági megbízhatósága juttatta a 8. helyezéshez.
A nagy eurózónás országok közül Nagy-Britannia a 21., Németország három helyet veszítve a 26., míg Olaszország ugyancsak három helyet veszítve az 56., azaz a lista kullogói között van.