Szlovákia választások után, válaszút előtt

2 perc

2006.06.19. 07:33

Rendhagyó helyzet alakult ki a szombaton lezajlott előre hozott választás nyomán vasárnapra Szlovákiában: az ország a választás után került igazán válaszút elé, mert csak ezek után dől el, hogy tovább megy-e a reformok útján, vagy a másik, a reformellenes úton indul el.

A korábban sosem kormányzó baloldali párt, a Robert Fico vezette Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) 29,1 százalékkal lett a választások győztese, ami a másfélszáz tagú törvényhozás mandátumainak egyharmadát, kereken ötven képviselői helyett hozott a számára. Tekintélyes eredmény, a kormányzáshoz azonban nem csak számszerűen, elvszerűen is kevés. Nem azért, mert a vezérelvek baloldaliak. Több okból kevés: Robert Fico a kormányrúd utáni sóvárgását meglehetősen sután titkolta, ami sokakban gyanakvást keltett. Ráadásul Fico maga is válaszút előtt áll: kivel kormányozzon odáig, ahová indulni készül?

Fico kormányzati pozícióba emelheti azt a Ján Slotát, akinek vezérletével most a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) 11,7 százalékot szerzett. Választhatja hozzá harmadiknak azt a Vladimír Meciart, akinek az ország egykori, sokéves nemzetközi elszigeteltségéért felelős kormányában Slota volt a koalíciós partner. A Meciar nevével jegyzett Néppárt (HZDS) mára 8,7 százalékos párttá aszalódott, s jövője érdekében a vezérétől is szívesen szabadulna. De akát az is megeshet, hogy Meciar vonul vissza.

Kérdés: választhat-e a kissé megszeppent Fico kormánykoalíciós partnereket? Ha igen, mely jobbközép pártok jöhetnek számításba, ha egyszer szigorúan kiköti, hogy jobboldali kormányprogramhoz nem asszisztál. Az is kérdés: kit választhatnak az esetleges kérőn, Robert Ficón kívül a jobbközépen álló és magukat 18,3 százalékra felküzdő Dzurindáék (SDKÚ-DS), a mindenkori legnagyobb támogatottságot, a 11,6 százalékos elért Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a vártnál rosszabbul, 8,3 százalékkal végzett kereszténydemokraták (KDH). Ők egymást is választhatják, de Meciar pártjának maradékára nekik is szükségük van. Ezen kívül még mindig marad egynéhány variáns, köztük a bal-jobb koalíciós szerkezet is.

Sok múlik az államfőn, Ivan Gasparovicon, aki ugyan máris bejelentette, hogy elsőként Ficót bízza meg kormányalakítási tárgyalások megkezdésével. Utána megteheti, hogy annak ad megbízást a kormányalakításra, aki a legstabilabb, négy évig kormányozni képes koalíciót tud felmutatni.

Maga Fico is elismerte, hogy ilyen csak lehetséges: az SDKÚ-DS, az MKP, a KDH és az LS-HZDS-ből szervezhető koalíció. Elemzők egyelőre nem vállalkoznak arra, hogy megmondják: jobb- vagy baloldali lesz-e az ország új kormánya, esetleg felemás. Ez annál inkább is érthető, mert Szlovákiában egyelőre sem az egyik, sem a másik oldal nem testesíti meg maradéktalanul sem a hagyományos jobb-, sem a hagyományos baloldalt.