Európai gyorssegély Libanonnak

1 perc

2006.07.24. 08:45

Az Európai Bizottság 10 millió eurós gyorssegélyt ad a libanoni konfliktus kárvallottjainak. Az alapot a Bizottság Humanitárius Segély részlege (ECHO) kezeli, a pénzt olyan halaszthatalan tennivalókra fordítják, mind például az otthonukat elhagyni kényszerülő emberek ellátása, vagy az orvosi elsősegély.

Louis Michel segélyezésért felelős EU-biztos szerint Libanonban minden háborús nappal közelebb kerülünk a humanitárius katasztrófához.

A Bizottság már a múlt hét elején félretett 5 millió eurót gyorssegélyre, de ezt addig visszatartották, míg információhoz nem jutnak a libanoni helyzetről. Az ECHO már elegendő konkrét adattal rendelkezik, s így meg is tudja duplázni az eredetileg gyorssegélyre szánt összeget. A Bizottság kész további összegeket adni, ha erre szükség lenne.

Luis Michel kifejezte reményét, hogy a nemzetközi közösség szolidaritás lesz a konfliktus ártatlan áldozataival és más donor-országok is mélyen a zsebükbe nyúlnak. A biztos ugyanakkor felkérte a hadban lévő feleket, hogy biztosítsanak humanitárius folyosót a nemzetközi segélyszállítmányoknak.

A megítélt gyorssegély célhoz juttatásában a Bizottság partnere a Nemzetközi Vöröskereszt, több humanitárius ENSZ-szervezet és egy sor, Libanonban dolgozó civil szervezet.

A brüsszeli bejelentéssel szinte egyidejűleg, a hét végén az EU soros elnökségét ellátó finn kormány is közölte: másfél millió euró segélyt nyújt a libanoniaknak. Helsinki az ENSZ-szel közösen juttatja el a segélyt a rászorulóknak. Korábban Finnország 4,1 millió eurót adományozott a palesztin területeknek.

Mivel a finnek töltik be az EU soros elnökségi tisztét, Finnország kitüntetett figyelemmel kíséri a krízis-országokat, a libanoni helyzetet és a palesztin területen kialakult szituációt.

A finn kormány támogatja az ENSZ erőfeszítéseit, hogy tartós fegyverszünet szülessen a térségben, olyan, amely lehetővé teszi a libanoni függetlenséget, segíti a Közel-Keleti békefolyamatot és a nemzetközi egyezmények garantálta biztonság létrejöttét.

A finn kormány szerint az EU-állampolgárok kimenekítése jól működött. Finnország naponta telefonkonferenciát tartott, amelyen információt adott a polgárokat biztonságos helyre szállító buszkonvojokról, hajókról és repülőkről. Az EU soros elnökeként a finnek koordinálták az uniós teendőket Nicosiában és Damaszkuszban, s tartották a kapcsolatot az izraeli kormánnyal. Az elmúlt héten mintegy 10 ezer EU-polgár jutott el buszok segítségével Damaszkuszba. A jelenlegi fő feladat szállításuk megszervezése Európába, a tengeren.

Ciprus kérésére a finn kormány támogatást ad a Libanonból Ciprusba érkező polgárok tovább-szállításához is.