Mamutot találtak Baranyában

1 perc

2006.08.09. 12:34

Mamut maradványaira bukkantak a közelmúltban a baranyai Zók közelében, s a lelet a Pécsi Tudományegyetem gyűjteményét gazdagítja majd - közölte az intézmény földrajztudományi intézetének vezetője szerdán.

A település melletti szőlőhegyen eddig az állat koponyája, agyarcsonkja, egyik agyarának másfél méteres töredéke, valamint több foga került elő - mondta el Konrád Gyula.

A szakember hozzátette, a csontokra először egy helybéli fiatalember talált rá, majd a radioaktív hulladéktárolóval kapcsolatos kutatások keretében az egyetem egyik munkatársa fedezte fel újra.

Konrád Gyula beszámolt arról, hogy a 10-18 ezer évvel ezelőtt élt gyapjas mamut maradványait a további sérülések megelőzése érdekében jelenleg egy speciális ragasztóval itatják át, gipszbe teszik, majd vizsgálat céljából az egyetemre szállítják.

A szakember úgy vélte: Magyarországon mamutot találni még mindig jelentős tudományos esemény, a zóki pedig igazi szenzáció lehet, ha sikerül bizonyítani a kutatók sejtését, miszerint az állat emberek által ásott verembe esett, ahol megnyúzták és feldarabolták.

Magyarországon mamutot legutóbb idén júliusban, a Balatonakarattyát és Balatonfűzfőt elkerülő út építése közben találtak. Ott egy mamutborjú, majd pedig egy felnőtt példány csontjai kerültek elő.

A mamutok amúgy először Afrikában jelentek meg, több mint 4 millió évvel ezelőtt, később északra vándoroltak, és a hideg éghajlathoz alkalmazkodva idővel hosszú szőrt növesztettek.

A jégkorszakhoz alkalmazkodtak, s valószínűleg a felmelegedés következtében, 10 000 évvel ezelőtt haltak ki. Korábbi felfogástól eltérően az elefántok nem a mamuttól származnak, de közös ősök sora köti össze őket.

A mamutok átlagosan 2,3-2,8 méter magasak voltak, de találtak már 3,5 méteres példányt is. Az állat háta a fara felé lejt, patája két ujjszerű kinövésben végződik, agyarai elérhetik a két méteres hosszúságot is. Bundája fekete, barna vagy vörösesbarna volt.