A Fitch Ratings adósi kilátást rontott

1 perc

2006.09.20. 16:09

A vezető európai hitelminősítő, a Fitch Ratings szerdán stabilról negatívra rontotta a magyar deviza és forintadósság kilátását. A minősítő azzal indokolta a módosítást, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondásának követelése miatt aggályos az ország reformprogramjának végrehajtása.

A Fitch ugyanakkor megerősítette, hogy a devizaadósságra fenntartja az eddigi "BBB plusz" minősítési fokozatot, míg a helyi valutában fennálló adósságra az "A mínusz"  minősítést.

David Heslam, a Fitch szuverén adósminősítési csoportjának igazgatója szerint az utóbbi fejlemények, a miniszterelnök lemondására felszólító nyilvános tiltakozások megnövelték annak esélyét, hogy a kormány igen kívánatos reformprogramja, amely végrehajtásának élére állt a miniszterelnök, felhígul.

A  Fitch a magyar szuverén devizaadósság minősítését tavaly decemberben rontotta le "BBB plusz"-ra az addigi "A mínusz" fokozatról a tetemes és növekvő államháztartási deficit miatt.

Veres János értékelése

Az elmúlt napok budapesti eseményei sajnos meghozták az első olyan hírt, mely azt igazolja, hogy felelőtlen és az országnak káros dolgok történtek az elmúlt napokban - mondta Veres János pénzügyminiszter szerdán arra reagálva, hogy a Fitch Ratings stabilról negatívra rontotta a magyar deviza és forintadósság minősítésének kilátásait. "Felelőtlenség és kárt okoz Magyarországnak az, ami kedden a Magyar Televízió székházánál és szerdán hajnalban Budapest más részein történt" - mondta Veres János.

A pénzügyminiszter felszólít mindenkit, aki Magyarországért, a magyar gazdaságért felelősséget érez, hogy "az ország, azaz mindannyiunk érdekében hagyják abba a destabilizálást okozó cselekedeteiket, illetve támogassák az ország számára fontos gazdasági és pénzügyi stabilizációt". A pénzügyminiszter aláhúzta: "felelős politikusnak ilyen helyzetben tudnia kell, mit lehet és mit kell tennie".

Veres János hangoztatta: "felelőtlenség az, hogy Orbán Viktor ebben a helyzetben nem nyugalomra int, nem hívja vissza az utcákra korábban odahívott embereket és arról beszél, hogy Magyarországnak nincs szüksége stabilizációra". A pénzügyminiszter szerint az események és a Fidesz elnökének reagálása együttesen idézte elő azt, hogy gyengült a forint, ami mérhető kár az ország számára.