Az ENSZ BT megállapodott az észak-koreai atomkísérletről

1 perc

2006.10.06. 14:22

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai csütörtökön megállapodtak egy nyilatkozattervezetben, amely figyelmezteti Észak-Koreát: közelebbről meg nem nevezett következményekkel kell számolnia, ha kísérleti atomrobbantást hajt végre.

A Japán által benyújtott nyilatkozattervezetet a 15 BT-tag szakértői egyeztették, majd a szöveget esetleges változtatások céljából hazaküldik a kormányoknak, mielőtt pénteken a BT folytatná a tárgyalást.

A nyilatkozattervezet felszólítja Phenjant, hagyjon fel a kísérleti atomrobbantással kapcsolatos tervével és haladéktalanul térjen vissza az atomprogramjáról folytatott hathatalmi tárgyalásokhoz. A dokumentum a kísérleti atomrobbantás esetére a BT közelebbről meg nem nevezett, "az ENSZ alapokmányából eredő felelősségével összhangban lévő" intézkedését helyezi kilátásba.

Christopher Hill amerikai főtárgyaló a CNN hírtelevíziónak adott interjúban azt közölte, hogy nehéz jóslatokba bocsátkozni, de az észak-koreai nukleáris kísérletet várhatóan rövidesen végrehajtják.

Három, hírszerzési értesülések birtokában lévő magas rangú amerikai illetékes azt közölte, hogy az Egyesült Államok szerint a kísérleti atomrobbantás vasárnapra - ezen a napon lett 1997-ben Kim Dzsong Il észak-koreai vezető a nemzetvédelmi bizottság vezetője -, vagy hétfőre, a Koreai Munkapárt napjára várható.

A Kyodo japán hírügynökség New Yorkban keltezett jelentése szerint Li Csao-hszing (Li Zhaoxing) kínai külügyminiszter figyelmeztette Észak-Koreát: "komoly következményekre számíthat", ha kitart a nukleáris kísérlet terve mellett.

Ban Ki Mun dél-koreai külügyminiszter, aki a legesélyesebb jelölt az év végén megüresedő ENSZ-főtitkári posztra, a Financial Times című brit üzleti napilap pénteki számában megjelent interjúban lehetségesnek nevezte, hogy új tisztségében Észak-Koreába utazik az atomkérdés rendezése érdekében. Mint mondta, rá kívánja bírni Phenjant, hogy a "negatív tevékenységek" helyett inkább a diplomáciai utat válassza.

Kofi Annan jelenlegi ENSZ-főtitkár különmegbízottat nevezett ki, de tíz év alatt nem jutott el Észak-Koreába - emlékeztetett a dél-koreai külügyminiszter, aki véleménye szerint a két Korea közötti kapcsolatok terén szerzett tapasztalatai révén ENSZ-főtitkárként jobb helyzetben próbálhatja meg megoldani a kérdést.