56-os ünnepségek: nem csökkent a külföldi delegációk létszáma

2 perc

2006.10.18. 11:19

A magyarországi események miatt egyetlen külföldi magas rangú meghívott sem mondta vissza részvételét az október 22-23-iki megemlékezéseken, egyedül a francia miniszterelnök jelezte távolmaradását, belpolitikai okokra hivatkozva.

Ötvenhat külföldi delegáció érkezik az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulós megemlékezéseire, közöttük húsz államfő, a spanyol és a norvég király, a belga trónörökös, a luxemburgi nagyherceg - közölte Bokor Balázs, a külügyi tárca protokollfőnöke. Hozzátette: ötvenhatodikként az orosz delegáció is bejelentkezett, amelyet Szergej Mironov parlamenti elnök fog vezetni.

Budapestre érkezik a NATO főtitkára, az ukrán elnök, a román miniszterelnök, a német szövetségi államfő, New York állam kormányzója, a cseh elnök, a három balti ország államfője, az Európa Tanács főtitkára, a finn elnök, a holland miniszterelnök.

Dominique de Villepin francia miniszterelnököt Catherine Colonna Európa-ügyi miniszter fogja képviselni. A protokollfőnök elmondta, hogy Traian Basescu román elnök nem mondta le részvételét: ő Indiába menet eleve csak néhány órát tartózkodott volna Budapesten, mialatt Sólyom László államfővel lett volna egy munkamegbeszélése, ám kiderült, hogy ez a gyors program technikailag nem oldható meg.

Magyarország történetében még nem fordult elő, hogy egy időben ennyi magas rangú külföldi delegáció tartózkodjon a fővárosban; az eddigi „rekord” az 1994-es EBEÉ-csúcs volt, 33 delegációval.

„Vasárnap és hétfőn lesznek problémák a budapesti közlekedésben, hiszen 56 delegáció mozgatását kell biztosítani. Ugyanakkor a fennakadásokat csökkentheti, hogy a delegációk néhány programra nem autóval, hanem buszokkal fognak eljutni” - hangsúlyozta Bokor Balázs.

A prtokollfőnök elmondta, hogy a magyar állam a meghívott magas rangú vezetők mellett delegációnként két személy itt tartózkodását állja. Az uralkodók, állam- és kormányfők elnöki lakosztály kapnak nyolc budapesti szálloda valamelyikében.

A központi ünnepség október 22-én este lesz az Operaházban, ahol Sólyom László mond ünnepi beszédet, Heinz Fischer osztrák államfő pedig válaszbeszédet. (Fischer 1956-ban diákként tüntetett a bécsi utcákon, „Szabadságot Magyarországnak!” transzparenssel.) Az Operaházban félórás lesz az ünnepi koncert; a rendezvényre a külföldi delegációk mellett 350 ötvenhatos személyiséget hívtak meg, valamint a közjogi méltóságokat, a pártok és a parlamenti frakciók vezetőit, EP-képviselőket, kormánytagokat. Este a meghívottak számára díszvacsorát rendeznek a Szépművészeti Múzeum Barokk termében, ahol Sólyom László és Gyurcsány Ferenc mond pohárköszöntőt.

Október 23-án 10 órakor kezdődik a központi megemlékezés a Kossuth téren, a hagyományoknak megfelelően ünnepélyes zászlófelvonással, katonai ceremóniával. Az Öröklángnál előbb az öt közjogi méltóság, majd valamennyi külföldi delegációvezető virágot helyez el. A térről a Parlament épületébe mennek a meghívottak, ahol a Felsőházi teremben lesz a Budapest 56 Szabadságnyilatkozat ünnepsége. Ezt Szili Katalin házelnök vezeti, ünnepi beszédet mond Kosáry Domokos, az 56-os emlékbizottság vezetője és Gyurcsány Ferenc kormányfő, amelyet José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke válaszbeszéde követ.

Hétfő délután a Rákoskeresztúri temető 301-es parcellájánál fejeződik be a központi megemlékezés:koszorút helyez el az öt közjogi méltóság, valamint számos állam- és kormányfő.

Vig József, a Külügyminisztérium Kommunikációs és Közkapcsolati Főosztályának vezetője arról számolt be, hogy külföldön a nagykövetségeken, a konzulátusokon, valamint a tiszteletbeli konzulok közreműködésével több száz megemlékező ünnepségre kerül sor. A már februárban elkezdődött és az év végéig tartó rendezvények lebonyolítására az állami költségvetés 200 millió forintot különített el.