Veres: az adó- és járulékszabályokon már nem lehet változtatni

1 perc

2006.10.27. 11:26

A magánnyugdíj korrekció nélküli államháztartási hiány jövőre nem lehet több a GDP 6,8 százalékánál, az, hogy ebből ne engedjünk mindenkinek a felelőssége - figyelmeztetett rá Veres János pénzügyminiszter az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén.

Az ország megítélése, a befektetők bizalma néhány hét alatt több száz milliárd forint kiadás-többletet, de ilyen mértékű kiadás-csökkenést is jelenthet az országnak, attól függően, hogy milyen kamatokkal lehet vevőket találni az állampapírokra - mondta Veres János pénzügyminiszter a jövő évi költségvetési terv vitájában,

Ezért arra kérte a szociális partnereket, hogy ne tegyenek a 6,8 százalék feletti, illetve a korábbi éveknél jóval magasabb 200 milliárd forintos tartalék felhasználására vonatkozó javaslatokat. A pénzügyminiszter értéknek nevezte, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) legalább a konvergenciaprogram szükségességéről egyetértés van. Arról, hogy miként lehet elérni a program céljait, a kormányzat kész vitára az OÉT-ben. Erről szól majd a most alakuló OÉT ad hoc bizottság munkája is - tette hozzá.

A 2007-es adó- és járulékszabályokban már nem lehet változtatni, de az ezt követő évekre az ad hoc bizottság kidolgozhat olyan adó- és járulékjavaslatokat, amelyek jobban segíthetik a versenyképességet, a feketegazdaság elleni fellépést, s jobban megfelelnek a munkavállalói és munkáltatói érdekeknek.

Az egyensúlyhoz, a stabilitáshoz elegendőek azok az adó- és járulékszigorítások, amelyek már szeptembertől érvényesülnek, illetve a január 1-jétől alkalmazott 1 százalékos járuléktöbblet. Ezen felül nem kell többletterheket vállalni - mondta a pénzügyminiszter. A közszféra egyes területeire vonatkozó reformintézkedések már ahhoz szükségesek majd, hogy ez a stabilitás közép- és hosszabbtávon is fennmaradjon.

A pénzügyminiszter óvott attól, hogy a 2007-es költségvetési tervben szereplő 2,2 százalékos GDP bővülésnél magasabb értékkel kalkuláljanak a szociális partnerek, s már most javaslatokat tegyenek az ebből adódó többlet felhasználására.

A gazdasági kutatóintézetek egy része a jövő évi GDP bővülést 3 százalék körüli értékre teszi a németországi, illetve az európai uniós idei gazdasági fejlődésre alapozva. A miniszter szerint azonban a jövő évre vonatkozó németországi, illetve más uniós számok nem igazolják egyértelműen ezt a tendenciát, ezért nem szabad engedni abból, hogy a jövő évi költségvetés konzervatív módon jelölje meg a GDP bővülés lehetőségét.