Világszintű vodkavita: miből készül a valódi vodka?

2 perc

2006.10.30. 08:12

Miből készül a valódi vodka? A lengyelek és északiak szerint burgonyából vagy gabonából, a finnek és a németek szerint akár cukorból is, a legtöbb európai és a dél-afrikaiak szerint bármiből. A Bizottság meghatározná a különféle alkoholos termékek eredetét, ám ez a jelek szerint komoly vitát okoz a Kereskedelmi Világszervezetben is.

Elsősorban a valódi vodka uniós előállításához szükséges alapanyagok tervezett korlátozása szül konfliktust a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO). Dél-Afrika már jelezte, hogy megtámad a vodka alapanyagára vonatkozó bármilyen korlátozást. Várhatóan az USA is tiltakozni fog, hiszen a tengerentúlon semmiféle korlátozás nem szabályozza a vodka alapanyagát. (Nem mellékes tényező, hogy az USA 500 millió eurós piacot biztosít az uniós vodka számára.)

Védenék a gin nevét

Hollandia azt szeretné, ha - a tokaji bor védettségéhez hasonlóan - a gin (genever) elnevezést kizárólag a Hollandia és Belgium térségében készített ital viselhetné. A holland mezőgazdasági miniszter, Cees Veerman a napokban ismertette a kérést EU-s minisztertársaival.

A védettség egyes likőrökre és az advocaat nevű italra is vonatkozna. Ezek az italok tipikusan erre a földraji térségre jellemzőek, s a holland kérés elfogadása esetén máshol nem is gyárthatnák azokat.

 A gin elterjedt, népszerű erős alkoholos ital. A szakmai szervezet adatai szerint évente 170 ezer hektoliternyi csúszik le belőle a hollandok torkán. Likőrből 78 ezer hektoliternyi és az advocaat nevű italból 21 ezer hektoliternyi fogyott 2005-ben.

Az EU tagállamai három táborra oszlanak. Lengyelország és az északi országok szerint valódi vodkát kizárólag burgonyából vagy gabonából lehet készíteni, bármilyen más alapanyagból készülő vodka csupán gyenge utánzat, és ilyen besorolást is érdemel. Németország és az EU-elnökséget jelenleg ellátó Finnország vezetésével egy másik csoport a cukrot is az alapanyagok sorába emelné. Egy harmadik csoportosulás - Egyesült Királyság, Írország és néhány mediterrán ország - semmiféle korlátozást nem nézne jó szemmel.

A korlátozásokat ellenző csoport szerint a mostani kezdeményezés nem egyéb olcsó trükknél, melynek célja teret nyerni Európa egyik legdinamikusabban fejlődő vodkapiacán, a mediterrán övezetben. Ugyanakkor úgy vélik, hogy a korlátozó intézkedések hátráltatnák az innovációs tevékenységet az ágazatban.

A korlátozásokat szintén ellenző Európai Bizottságot most felkérték: vizsgálja meg a különféle álláspontok jogi megalapozottságát. Bizottsági hivatalos források már kijelentették: nem támogathatják a finn nézőpontot akkor sem, ha az engedélyezett alapanyagok sorába a cukrot is besorolják.

Az Európai Vodkaegyesület (EVA) jogásza szerint a korlátozást támogató államoknak bizonyítaniuk kellene, hogy törekvésük a fogyasztók érdekeit szolgálja. Az EVA felmérése szerint Lengyelországon kívül a fogyasztók nem tudják, hogy miből készül a vodka, és nem is érdekli őket. A megkérdezettek alig 1 százaléka esetében jelent szempontot a termékválasztásnál az ital alapanyaga.

A tagállamok mezőgazdasági miniszterei múlt heti tanácskozásukon kívánták közelíteni az álláspontokat. Mint kiderült, a vodka esetében várhatóan újabb, kompromisszumos javaslatra van szükség. Szakértők szerint ez akár azt is jelentheti, hogy letesznek a tervezett korlátozásokról, és megegyeznek abban, hogy a címkén szerepeljen a vodka alapanyaga.

A megállapodás tető alá hozása a jelek szerint Németországra hárul, amely januárban átveszi az EU soros elnöki tisztét.

euractiv.hu