A jó és a rossz főnök ismérvei

3 perc

2006.11.07. 05:30

Amikor új munkahelyeden először állsz szemtől szembe a főnököddel, óhatatlanul fölmerül benned a gondolat: a zökkenőmentes együttműködés érdekében jó kapcsolatot kell kiépítened feletteseddel. Ez azonban nem megy egyik napról a másikra. Hónapokig tarthat, míg kitapasztalod, hogyan reagál főnököd egyes helyzetekben, és mit gondol munkádról. Figyeld a reakcióit! Tippek.


Hamar kiderül, hogy főnököd nyílt lapokkal
játszik-e
© sxc.hu
Munkahelyet váltottál, netán előléptettek és munkaköröd ezután a vállalat más részlegéhez köt?

Sok ismeretlen körülmény-nyel, zavaró újdonsággal szembesülhetsz, míg beépülsz egy jól összeszokott csapatba, az új arcokról nem is beszélve: közülük  pedig kétségkívül főnököd a legfontosabb.

Saját érdeked, hogy minél előbb megtaláljátok a közös hangot és nyugodt légkörben végezhesd munkádat. Ám a jó munkakapcsolat kialakításához arra is szükség van, hogy főnököd nyitott legyen javaslataidra, és segítő kezet nyújtson, ha látja, hogy egy feladattal nem boldogulsz. Íme az ismérvek, amelyek megkülönböztetik a „jó” főnököt a „rossz” felettestől.

Főnököd kész arra, hogy megfelelően díjazza munkádat

Ha nem vagy biztos benne, hogy munkahelyeden a jövőben is terem számodra babér, és az is kétséges, hogy valaha előléptetnek, kérdezd meg főnöködtől. Ha azzal szerel le, hogy a cégnél egyetlen vezető van, és az ő, biztos lehetsz benne, hogy uralkodó és hatalomvágyó típus. Ha nyitott, és kedvezően reagál: megemlíti, hogy kellő szakmai tapasztalattal továbbra is élvezheted bizalmát, sőt előreléphetsz a ranglétrán; a továbbiakban sem kell azon rágódnod, hogy fölöslegesen töröd magad, mert úgysem viheted a cégnél semmire.

Felajánlja a segítségét, ha problémád van

Hogyha azzal fordulsz a főnöködhöz: nem vagy biztos benne, hogy zavarhatod-e a munkád során fölmerülő problémákkal, mert látod, hogy elfoglalt, és erre ő azt válaszolja, hogy oldd meg magad; nincs sok esélyed arra, hogy „fentről” kapj segítséget. Az ilyen vezető azért hagyja figyelmen kívül alkalmazottai problémáit, mert neki kényelmesebb így, zavaró körülmények híján csak saját ügyeivel foglalkozhat. A megértő főnök, ha nem is ölel keblére, hogy ott sírhasd el bánatod, annyit mindenképpen megtesz, hogy átgondolja mindazt, amit elmondasz neki, és rendelkezésedre bocsátja a probléma megoldásához szükséges eszközöket, esetleg szakembereket.
Ismérvek: nyitottság, segítőkészség és jó ítélőképesség (Oldaltörés)

Ha megbecsül a főnököd, szabad
mozgásteret biztosít számodra!
© sxc.hu
Te is érvényesülhetsz mellette

Kibontakozhatsz munkahelyeden? Van lehetőséged arra, hogy saját döntéseidet előtérbe helyezve önálló „projektekbe” kezdj, vagy véghez vidd, amit elkezdtél? Hogyha főnököd unos-untalan arra hivatkozik, hogy a csapatmunka a legfontosabb, szólaljon meg fejedben a vészcsengő!

A „csapatmunka” azt is jelentheti, hogy főnököd minden lépésedről tudni akar, nem feltétlenül azért, mert nem bízik benned, sokkal inkább az motiválja, hogy tájékozott legyen, mert így fontosnak érezheti magát. A jó főnök szükség esetén felajánlja segítségét, tanácsokkal lát el, de rád bízza, hogy mit, hogyan teszel és csak akkor lép közbe, ha látja, hogy nem boldogulsz a feladattal. Megbízik képességeidben, de nem hagyja, hogy fejjel rohanj a falnak.

Meghallgatja javaslataidat

Hogyha felettesed módszeresen elzárkózik attól, hogy meghallgassa javaslataidat, minden bizonnyal nem ad a véleményedre. Hatalmát fitogtatja, és azzal érvel, hogy úgyis ő mondja ki a végső szót? Az ilyen főnök mindig saját szája íze szerint befolyásolja az események alakulását. Ennek ellenkezője érvényesül, amikor felettesed elnézésedet kéri, ha olykor-olykor figyelmen kívül hagyja javaslataidat, és láthatóan törekszik arra, hogy alkalomadtán elképzeléseidnek, véleményednek a nagy nyilvánosság előtt is hangot adhass.

Nem alkalmaz retorziót

Egy-egy kérés, melyet véletlenül eleresztesz a füled mellett, vagy egy rossz döntés arra sarkallja főnöködet, hogy megbüntessen? Másnál ugyanakkor semmiféle retorziót nem alkalmaz? Kérdezd meg tőle, hogy miért részesülsz más elbírálásban, mint munkatársaid. Ha erre azt feleli, hogy az ő hatáskörébe tartozik, hogy eldöntse, kinek, milyen büntetés jár, jó ha észnél vagy, mert önbíráskodó felettesed még sok kellemetlen percet szerezhet neked. A korrekt főnök minden tényt és dokumentumot megvizsgál, mielőtt meghozná döntését, amelyet meg is indokol.

A jó főnököt messziről felismerheted: segítőkész, meghallgatja az alkalmazottak kérdéseit, problémáit, javaslatait; díjazza erőfeszítéseiket; megbecsüli képességeiket és sohasem részrehajló, kizárólag a tények ismeretében ítél. Ha felettesed megfelel ezeknek a „kritériumoknak”, becsüld meg, és igyekezz jó munkakapcsolatot kialakítani vele.