London 2012: mi lesz a stadionnal?

1 perc

2006.11.01. 09:10

Politikai vitákra hivatkozva távozott posztjáról a 2012-es londoni olimpia egyik nagyberuházásának amerikai vezetője.

Jack Lemley az Idaho Statesman című napilapnak nyilatkozva arról számolt be, hogy jelentősen hátráltatta a munkálatokat a politikai huzakodás, ennek nyomán pedig realitássá vált az építkezés elhúzódása és a költségek növekedése.

A 71 éves szakember - aki korábban többek között a Nagy-Britannia és Franciaország közötti csatorna-alagút (Csalagút) kivitelezését koordinálta - október 18-án mondott le elnöki posztjáról az Olympic Delivery Authoritynél. Lemley megjegyezte: először fordult elő vele, hogy nem fejezett be egy megkezdett munkát.

„Dolgozni mentem oda, nem pedig azért, hogy beszélgessek a teendőkről. Mivel azonban inkább csak erről volt szó, jobbnak láttam hazajönni” - mondta.

Lemley sorozatos civakodásokra hivatkozott, s közölte, ezek mind-mind akadályozták a feladatául kijelölt 80 ezres atlétikai stadion kivitelezését. Szerinte az volt a legnagyobb probléma, hogy még az alapkoncepcióban sem igazán sikerült megállapodni. Eredetileg ugyanis olyan aréna felépítésére kapott megbízást, amelyet a játékok befejeztével 25 ezres létesítménnyé kell visszabontani, később azonban azt mondták neki, inkább úgy gondolkodjon, hogy az olimpia után egy nagy futballstadionnak kell majd ezen a helyszínen állnia.

A másik komoly gondot a kijelölt területen lévő üzletek, cégek áttelepítése okozta. „Volt, aki örült a költözésnek, volt aki nem. Ugyanakkor a döntéseket a politika szinte minden esetben áthatotta” - tette hozzá.

Lemley - akit 2005 novemberében első lépésben négy évre nevezett ki Tessa Jowell olimpiai miniszter - végül is azért döntött a megbízás visszaadása mellett, mert úgy érezte, csak a hitelét rontaná, ha nem sikerülne a megadott időre befejezni a kivitelezést, márpedig a helyi viszonyok között erre komoly esély volt.