Malmö alpolgármestere szerint kitoloncolhatják a magyar romákat

2 perc

2006.11.21. 16:09

Kitoloncolhatják Svédországból azokat a magyar romákat, akik az utóbbi hetekben próbáltak menedékjogot kérni, és a hatósági elutasítás után illegálisan próbálnának a skandináv országban maradni - mondta Kent Andersson, Malmö alpolgármestere.

A hatóságoknak megvan a lehetőségük arra, hogy akár ki is toloncolják azokat, akik illegálisan tartózkodnának Svédországban - közölte Kent Andersson, a migrációért és a munkaerőpiacért felelős alpolgármester. Hozzátette: a korlátozás azokra vonatkozhat, akik nem tudják igazolni, hogy a svéd állam segítsége nélkül el tudják tartani magukat. 

A bevándorlási ügyek, így a magyar romák által kérelmezett politikai menedékjog a svéd migrációs hivatalok "saját, független hatáskörébe tatoznak" - hangsúlyozta Malmö alpolgármestere. A város csak áttételesen kapcsolódik be a bevándorlók ügyébe; például oktatási, szociális és egészségügyi programokkal segíti elő az újonnan érkezettek társadalmi beilleszkedését.
 
A svéd külügyminisztériumban valóban külön foglalkoznak a magyar romák ügyével - erősítette meg Kent Andersson, aki a részletekről nem tudott tájékoztatást adni. Az eddigi több mint 230 menekültügyi kérelemmel kapcsolatban kiemelte: "ez új jelenség, új szituáció", amelyre "európai uniós szinten kell megoldást találni".
 
"Az EU nem igazán készült fel arra a helyzetre, hogy egyik tagállamából egyszer csak a másikba kívánnak átvándorolni nehézségeik miatt a kisebbségek" - fogalmazott a malmői alpolgármester. A helyzet mielőbbi jogi szabályozást követel, mert "Európában majdnem mindenhol vannak kisebbségek", így a magyarok által felszínre hozott problematika máshol is felmerülhet.
 
Az évente 1500-2000 bevándorló kérelmét fogadó, harmadik legnagyobb svéd város vezetője szerint "semmi különlegesség" nem tapasztalható a városban a magyarok inváziója miatt. Több mint tíz napja írtak róla a lapok, de azóta alig foglalkozik a témával a svéd média - mondta Kent Andersson, aki osztja azt a már közismert tézist, miszerint egyes felbujtók, esetleges anyagi hasznot remélve, téves információkra alapozva "szédítették meg az egyszerű embereket".
 
A 270 ezer lakosú város - amely a maga 34 százalékban külföldön született polgáraival etnikailag a legsokszínűbb svéd település - alpolgármestere a további hamis információáradat ellen egy már bevált megoldást említett. Irakból 6-7 évvel ezelőtt rövid időn belül sokan érkeztek Malmőbe, polgárháborús viszonyokra hivatkozva. Nem mindegyikük panasza volt megalapozott, így 3-4 hónapos, hatékony információs kampánnyal a város képes volt visszaszorítani a menekültügyi kérelmek áradatát.