Kifogásolják Amerikában újabb országok vízummentességét

3 perc

2006.11.30. 14:49

Washingtonban biztonsági kifogások hangoznak el a vízummentesség új országokra, köztük Magyarországra történő esetleges kiterjesztése ellen - számolt be a The Washington Times csütörtökön. Egy ohiói szenátor azonban már a jövő héten beterjesztené javaslatát arról, hogy a terrorizmus elleni globális háborúban az USÁ-val szövetséges államok polgárai megkapján a vízum nélküli beutazás lehetőségét.

"Abszolút hibás dolognak" nevezte a vízummentesség kiterjesztését Janice Kephart, az Egyesült Államok elleni 2001-es terrortámadásokat kivizsgáló, úgynevezett 9/11-es bizottság volt szakértője.

Göncz: meglepő siker
Sikerhez vezet, ha egy uniós és NATO-tagország kétoldalú alapon és nemzetközi fórumokon, szakértői és vezetői szinten is folyamatosan napirenden tart egy kérdést. Ezt a magyar külügyminiszter mondta csütörtökön Budapesten újságíróknak annak kapcsán, hogy az amerikai elnök a rigai NATO-csúcson bejelentette: a vízumkötelezettség eltörlését kezdeményezi valamennyi EU-tagország számára. Számunkra is meglepő fordulat volt George Bush bejelentése - hangsúlyozta Göncz Kinga.
"Csak újabb rés nyílna az országba bejutni kívánók számára, miközben még mindig védeni kell határainkat a lehetséges fenyegetésekkel szemben" - fogalmazott a szakember. Véleménye azt jelzi, hogy a vízummentességi kritériumok esetleges enyhítésének kérdése néhány közép-európai és kelet-ázsiai ország számára komoly vitát fog kiváltani a Capitoliumon.

George Bush amerikai elnök lettországi és észtországi vizitje során utalt arra, hogy megpróbálja meggyőzni a kongresszust, további országok kerüljenek a vízummentességi programba. Az amerikai elnök a NATO rigai csúcstalálkozóján Václav Klaus cseh köztársasági elnökkel közölte, az új európai uniós tagországok vízumkötelezettségének eltörlését fogja kezdeményezni a kongresszusban. Washington állítólag azt kérné cserébe, hogy az Amerikába utazók több adattal szolgáljanak magukról.

A The Washington Times arról írt: miközben a beutazási szabályok enyhítésében reménykedő országok sietve üdvözölték Bush bejelentését, az amerikai fővárosban biztonsági szakértők erősen bírálják a javasolt lépést. Ez is azt vetíti előre, hogy a januártól új összetételben, demokrata többséggel működő kongresszusban várhatóan hamar napirendre kerül a bevándorlás és a határok biztonságának kérdése.

Michael Cutler, az egykori amerikai bevándorlási és honosítási szolgálat vezető tisztviselője felháborodással fogadta Bush közlését, mint mondta, a javaslat komoly nemzetbiztonsági kockázattal jár. Kifejtette: az amerikai kormánynak nincsenek meg az eszközei arra, hogy nyomon kövesse a beutazó külföldieket, és biztosítsa, hogy időben elhagyják az országot.

Az újság a vízummentességre pályázó tucatnyi ország egyikének, Szlovákiának a washingtoni nagykövetét idézte, aki azt kérdezte: miért nem utazhatnak be vízummentesen a szlovákok az Egyesült Államokba, amelyet országuk támogat Irakban és a világ más részén?

Az 1988-ban indított vízummentességi program jelenleg 27 országra, nyugat-európai államokra, továbbá Ausztráliára, Bruneire, Japánra, Szingapúrra és Új-Zélandra terjed ki. A listát az öt évvel ezelőtti terrormerényletek óta nem bővítették, más országokból senki nem utazhat be vízum nélkül az országba.

Vízummentességre vágyik Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország, Görögország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Románia, Dél-Korea és Szlovákia.

Az amerikai belbiztonsági minisztérium (DHS) tájékoztatása szerint néhány ország számára megszüntetnék a jelenlegi korlátot, vagyis azt, hogy az elutasított vízumkérelmek arányának 3 százalék alatt kell maradnia. Ezért cserébe viszont új, szigorú biztonsági intézkedéseket vezetnének be ezen országokkal egyetértésben.

"Legfeljebb néhány ország" számíthat arra, hogy bekerül a vízummentes körbe, ha a változások érvénybe lépnek, amelyeket a kongresszusnak jóvá kell hagynia - mondta Jarrod Aggen, a DHS szóvivője, hozzátéve: egyelőre nem tudnak megnevezni egy országot sem.

George Voinovich ohiói republikánus szenátor a hír kapcsán közölte: a kormány szándékaitól függetlenül ő már a jövő héten a törvényhozás elé terjeszti javaslatát arról, hogy a vízum nélküli beutazás lehetőségét megkaphassák azon országok állampolgárai, amelyek az Egyesült Államok szövetségesei a terrorizmus elleni globális háborúban.

Daniel Griswold, a Cato Intézet szakértője szerint George Bush nyilvánvalóan arra számít, hogy az új, demokrata irányítású kongresszusban kedvező fogadtatásra talál vízummentességi javaslata. Griswold, aki személy szerint támogatja a változást, ugyanakkor hangsúlyozta: valószínűleg csak a szövetségesek egy szűk csoportja kaphatná meg a kedvezményes beutazás lehetőségét.