Palesztin huzavona

2 perc

2006.11.21. 22:00

Miután 19 palesztin civil vesztette életét november második hetében egy elhibázott izraeli tüzérségi támadás során a...

Miután 19 palesztin civil vesztette életét november második hetében egy elhibázott izraeli tüzérségi támadás során a Gázai övezet északi részén lévő Bét Hanún városban, a szélsőséges Hamász damaszkuszi száműzetésben élő vezetője, Khaled Mesál így foglalta össze a következő hónapok stratégiáját: a vér vért kíván. Egy órával korábban Mahmúd Abbász palesztin elnök, bár gyalázatos bűntettnek nevezte a támadást, óva intette a palesztin szervezeteket a felelőtlen reakcióktól, rakétatámadásoktól vagy öngyilkos merényletektől.

A palesztin területeken, úgy tűnik, manapság inkább a de facto elnöknek számító Mesál szava dönt, holott Abbászt saját mozgalma, a Fatah éppen Jasszer Arafat palesztin vezető halálának minapi második évfordulóján nyilvánította teljhatalmú vezetőnek. Két éve sok palesztin úgy vélte, talán könnyebb lesz a békéhez vezető út a raisz, vagyis a vezér nélkül, ám - ahogy Nasszer al-Laham, az egyik palesztin hírügynökség főszerkesztője írta - ma már legvehemensebb bírálói is egyfajta nosztalgiával tekintenek vissza Arafatra.

Miközben az Arafat által alapított világi Fatah és a szervezetet a hatalomból a januári választásokon kiakolbólító iszlamista Hamász hatalmi harca szinte a polgárháború szélére sodorta a Gázai övezetet, hónapok óta eredmény nélkül folynak a tárgyalások egy nemzeti egységkormány felállításáról. A múlt héten a Hamász szóvivője kijelentette, hogy az új kabinet - amelyről Abbász és Iszmail Hanije Hamász-kormányfő elvben már megállapodott - nem fogja elismerni Izraelt. Így aztán hiába alakul meg bármiféle koalíciós kormány, a Nyugat és Izrael pénzügyi bojkottja nem fog megszűnni. Pedig már nevek is felmerültek az új kormányfői posztra, az egyik jelölt Mohamed Sbair, aki az USA-ban végzett, korábban a gázai Iszlám Egyetem rektora volt. A Hamászhoz közel állónak tartják, de nem tagja a mozgalomnak. Állítólag a tárcákat is elosztották: tíz jut a Hamásznak, hat a Fatahnak, öt pedig független személyeknek. Hétfőn azonban a kormányalakítási tárgyalások ismét megszakadtak.

A hatalmi válságból és a patthelyzetből kivezető utat Munib al-Maszri tekintélyes palesztin üzletember egy technokrata kormányban látja, amely gond nélkül elismerhetné Izraelt, míg a pártok dűlőre jutnak egymással. Ám a 72 éves milliárdos - akit Arafat háromszor is hiába kért fel miniszterelnöknek - most is inkább csak tanácsadó lenne. Pedig az ő neve is ott forog azoké között, akikről úgy vélik, ki tudná vezetni a válságból a Palesztin Hatóságot.