Valamikor, valamiért katonákat küldünk Afrikába: amit tudni lehet és amit titkol a kormány a csádi katonai misszióról
Ugrásra készen áll a HM szerint a közép-afrikai Csádba készülő magyar katonai kontingens, bár továbbra sem tiszta, mi a célja. Ezt részletezi két kormányközi megállapodás, amit – bár itthon elfelejtették ezt közölni – tavaly ősszel már alá is írtak Budapesten, viszont nem nyilvánosak. A miniszterelnök fia által egyengetett titokzatos misszió katonai részleteiről talán majd 30 év múlva lehet többet tudni.
- Magyarország Kormánya és a Csádi Köztársaság Kormánya között létrejött védelmi együttműködési megállapodás
- Magyarország Kormánya és a Csádi Köztársaság Kormánya között a Csádi Köztársaság területén állomásozó magyar kontingens jogállásáról, a katonai együttműködésről és segítségnyújtásról szóló megállapodás
Van ez a fenti, két kormányközi megállapodás, aminek csak a címét ismerjük, de még senki sem látta őket. Pontosabban a kormány tagjai már látták, hiszen az Orbán-kabinet készítette elő.
A HVG közérdekű adatigénylést nyújtott be a Honvédelmi Minisztériumnak, hogy ennél azért többet megtudjunk, válaszul ennyit kaptunk:
“A csádi elnök 2024. szeptemberi magyarországi látogatása során a két fél aláírta a két megállapodást.”
Ez új információ, mert azt lehetett tudni, hogy a közép-afrikai ország elnöke, Mahamat Idriss Déby Itnó különféle együttműködéseket jön véglegesíteni, a két megállapodás aláírást hivatalosan azóta sem jelentették be.
A kormányzat csak annyit közölt, hogy a csádi elnök Orbánnal vacsorázott. Szijjártó Péter általánosságban beszélt védelmi és állattenyésztési együttműködésről (a 200 millió eurós segélyhitel csak később derült ki), Szalay-Bobrovniczky Kristóf pedig a katonai misszió említése nélkül szólt a migráció és a terrorizmus elleni közös fellépésről.
A katonai misszióról szóló megállapodások aláírásának titkolása azért is érdekes, mert ennek előkészítésében a miniszterelnök fia is aktívan részt vett és ezt a magyar nyilvánosság elől sokáig szintén titkolni próbálták. Végül a Direkt36 és a Le Monde azonosította a kalapban és maszkban bujkáló Orbán Gáspárt egy csádi hivatalos úton.
A csádi elnök és a magyar kormányfő szeptemberi találkozója után megjelent ugyan a Magyar Közlönyben két kormányhatározat, amely utalt a katonai missziót érintő megállapodásokra, de úgy, hogy azok szövegét a honvédelmi és a külügyminiszternek még véglegesítenie kell, majd az Országgyűlés elé kell terjeszteni őket jóváhagyásra.
A parlament elé azóta sem került ilyen törvényjavaslat, Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter pedig az Indexnek december végén azt mondta, “a magyar katonák készen állnak”, csak a csádi parlament jóváhagyására várunk. Ezért január 9-én közérdekű adatigényléssel fordultuk a tárcához. A 15 napos válaszadási határidő lejárta ellenére,
jogsértő módon csak 21 nap után érkezett válasz a Honvédelmi Minisztériumtól és attól sem lettünk sokkal okosabbak.