Megvan a cukorbetegség és a kövérség elleni szer

1 perc

2007.01.17. 11:55

A cukorbetegség és a túlzott táplálékfelvétel elleni harcban egyaránt alkalmazható az a hatóanyag (Boc5), amelyet kínai kutatóknak sikerült nemrégiben felfedezniük - olvasható egy biotechnológiai kutatóintézet (Genecore Biotechnologies) honlapján.

A kínai nemzeti gyógyszerfejlesztési intézet, és a shanghai-i tudományos akadémia kutatói által felfedezett hatóanyag önmagában egyelőre nem ígéri egy hatékony gyógyszer lehetőségét, azonban ehhez hasonló szerekkel, például belső elválasztású hormonokhoz hasonló hatást kifejtő anyagokkal (azaz inkretin-mimetikumokkal) kombinálva valószínűleg alkalmazni lehet.
 
Az inkretin-mimetikumok a bélben található egyik fehérje, a glukagon-szerű GLP-1 tulajdonságaival rendelkeznek. Az előnyös jellemzőit felhasználó első ilyen gyógyszer a Byetta, nemrégiben fogadták el az Egyesült Államokban, egy második (a liraglutide hatóanyagú) szer klinikai vizsgálata még folyamatban van. Az említettek segítségével nemcsak a vércukorszint normalizálása és a fogyás érhető el, hanem még az is elképzelhető, hogy új, inzulint termelő sejtek is kialakulhatnak. Az egyetlen gond ezekkel a molekulákkal az, hogy túlságosan nagyok a szájon át való adagolásra, ezért ezeket csakis vénásan lehet bejuttatni a szervezetbe. Ezzel szemben a Boc5 elég kicsi ahhoz, hogy tablettaformát lehessen készíteni belőle.
 
A dr. Ming-Vej Wang vezetésével dolgozó kutatók közel 50 ezer olyan molekulát vizsgáltak meg, melyek a GLP-1-hez hasonló hatásokkal rendelkeznek, míg eljutottak ehhez a molekulához. Az új szert olyan, mesterségesen módosított egereken vizsgálták, amelyek állandóan túl sokat esznek és emiatt alakul ki bennük az elhízás mellett a cukorbetegség. Ezen állatokban - a Boc5 segítségével - sikerült elérni a normális vércukorszintet, illetve azt is, hogy kevesebb táplálékot fogyasszanak. A GLP-1 hatásának kiiktatásakor a Boc5 hatása is megszűnt.
 
Dr. Vang az eddigi eredmények alapján úgy véli, talán sikerült egy olyan gyógyszer létrehozásához megtalálni a kulcsfontosságú összetevőt, amely a cukorbetegség mellett fogyasztó hatású is, azonban az emberi (humán) felhasználáshoz még további kutatásokra van szükség -  olvasható a biotechnológiai kutatók honlapján.