Újra tárgyalnak az észak-koreai atomprogramról

1 perc

2007.01.20. 10:10

Az Egyesült Államok és Észak-Korea megállapodott arról, hogy a lehető legrövidebb időn belül felújítják az ázsiai ország atomprogramjáról folyó hatoldalú tárgyalásokat.

Mindezt Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes közölte Tokióban. Észak-Korea és az Egyesült Államok képviselői a héten Berlinben több ízben találkoztak egymással, amit Phenjan "kétoldalú tárgyalásoknak" minősített.

Hill csütörtökön kezdett, Dél-Koreát, Japánt és Kínát érintő körútján tájékoztatja a hatoldalú tárgyalások többi ázsiai részvevőjét a németországi tárgyalások eredményeiről. Tokiói megbeszélései végeztével az amerikai küldöttségvezető úgy nyilatkozott, derűlátó Phenjan tárgyalókészségével kapcsolatban. "Az a közös nézet alakult ki közöttünk (Berlinben), hogy újra tárgyalóasztalhoz kellene ülnie a hatoknak, amilyen hamar csak lehet" - mondta.

Az amerikai diplomata mindeddig cáfolta, hogy az eszmecseréken bármiről is megállapodás született volna.

Több mint egyéves szünet után múlt hónapban Pekingben felújították az észak-koreai atomprogramról folytatott hatoldalú tárgyalásokat, amelyeken az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Japán és Dél-Korea Phenjant nukleáris arzenáljának leszerelésére kívánják rávenni. A tárgyalások azonban öt nap elteltével áttörés és újabb forduló kitűzése nélkül értek véget. A résztvevők csupán megerősítették azt a 2005. szeptemberi megállapodásukat - az eddigi egyetlen megállapodást -, amelynek értelmében Észak-Korea biztonsági garanciákért, diplomáciai elismerésért és segélyekért cserébe hajlandó leszerelni nukleáris fegyvereit.