A Mars fagyott tengereiben rejtőzhet az élet

1 perc

2007.02.01. 10:11

A Marson élet után kutató kísérleteknek minden eddiginél mélyebbre kell fúrniuk, ha sikerrel szeretnének járni – állítja egy friss kutatás. Kezdésképp az Elysium nevű fagyott tengerben kell vizsgálatokat végezniük a kutatóknak.

A vörös bolygón csak rejtve
maradhatott fenn az élet
A Földdel ellentétben a vörös bolygót nem vastag légkör, mely megóvhatná a planétát az űrből érkező sugaraktól. Éppen ezért, a sejtalapú élet fennmaradására kizárólag a felszín alatt jó néhány méterrel van esély – mélyebben, mint amilyen mélyre az eddig valaha végzett kutatások eljutottak.

A University of London egyetem kutatócsoportja kozmikus sugárzási szinteket mért különböző mélységeken a Marson, melynek eredményeit a Geofizikai Kutatók Lapjában tette közzé. „Elenyésző a valószínűsége annak, hogy a Mars felületén szunnyadó élet maradt volna fenn, az erősen ionizáló sugármezők miatt” - magyarázza Lewis Dartnell, vezető kutató.

„Életre bukkanni, leginkább akkor lehetne, ha nagy kiterjedésű folyékony vizet találnának a Marson, de ilyen ott utoljára több milliárd éve lehetett. Még a legellenállóbb sejtek sem élik túl a sugárzás mértékét ilyen hosszú ideig.” – teszi hozzá.

A kutatók ezért jutottak arra, hogy a legvalószínűbb hely, ahol sejt alapú életre bukkanhatnak, az Elysium, mely viszonylag fiatal és ezért kevesebb sugárzás érte a létezése óta eltelt idő alatt. A víz ráadásul hidrogénpajzsot alkot, mely megóvja az életet a sugárzó elemektől.

Egy másik lehetséges hely az élet fennmaradására a vörös bolygón, a kráterek belseje, melyeket kevesebb sugárzás ér a mérések szerint, valamint a kráterek oldalán található mélyedések, melyekben a feltételezések szerint az utóbbi öt évben is folyt víz.