Bush: az iraki háború megnyerhető

2 perc

2007.03.19. 16:47

Az iraki háború nehéz, de megnyerhető - jelentette ki George Bush az invázió indításának negyedik évfordulóján hétfőn Washingtonban, türelmet kérve a bagdadi biztonsági műveletek végrehajtásához.

Az amerikai elnök rövid, mindössze ötperces nyilatkozatot tett a Fehér Ház Roosevelt-szobájában arról, hogy az iraki háborút folytatni kell, mivel az arab országból történő kivonulásnak végzetes következményei volnának. A CNN hírtelevízió kiemelte: Bush az iraki győzelemről már nem mint bizonyosságról, hanem csak mint lehetőségről beszélt.

"Az ember hajlana arra, hogy látván az iraki kihívást, arra a következtetésre jusson, a legjobb, amit választani lehet, az csomagolni és hazamenni" - fogalmazott, hozzátéve, hogy ez rövid távon kielégítő lehet, azonban a következmények az Egyesült Államok biztonságára nézve katasztrofálisak volnának.

Azt mondta, jelenleg az a legfontosabb feladat, hogy a szövetséges erők garantálják Bagdad biztonságát. Bush közölte, hétfőn telefonon beszélt Núri al Máliki iraki miniszterelnökkel és David Petraeus tábornokkal, az iraki szövetséges csapatok parancsnokával, akik arról tájékoztatták, hogy a bagdadi biztonsági műveletek még csak kezdeti fázisban vannak. A siker lehetséges, de "még hónapokat igényel, nem napokat vagy heteket" - hangsúlyozta az amerikai elnök.

Noha Núri al-Máliki iraki kormányfő az ITV brit televíziónak úgy nyilatkozott, "a nemzeti megbékélési folyamatnak" és a biztonsági erők erőfeszítéseinek köszönhetően "vége a felekezetközi erőszaknak", merényletek hétfőn legkevesebb 28 halálos áldozatot követeltek szerte Irakban.

A kurdok, szunnita és síita arabok, valamint türkmének által vegyesen lakott Kirkukban 12 áldozatot szedett fél óra leforgása alatt elkövetett négy merénylet. A sebesültek száma csaknem negyven. Bagdad belvárosában nyolc emberéletet oltott ki egy pokolgép, amelyet egy síita mecsetnél hoztak működésbe ima idején. A sebesültek száma itt is meghaladta a harmincat. Az al-Irakíja állami televízió beszámolója szerint több ember halálát vagy sebesülését okozta két pokolgép felrobbanása a Bagdad belvárosában fekvő Alvíja negyedben is.

A BBC brit és az ABC News amerikai televízió közvélemény-kutatásának hétfőn közzétett eredményei szerint az irakiak 39 százaléka érzi úgy, hogy életszínvonala javul, és 35 százaléknyian gondolják, hogy jövőre általában jobb lesz az élet az országban. A megkérdezettek 26 százaléka nem érzi magát biztonságban a saját otthonában. Sokak számára az élet feltételei bizonytalanok, 88 százaléknyian gondolják úgy, hogy az áramszolgáltatás rossz vagy nagyon rossz, hogy nehézségekbe ütközik járművel közlekedni. Az emberek 69 százaléka szerint nem megfelelő a vízellátás. A megkérdezetteknek csak 18 százaléka mondta azt, hogy bízik az országot megszállva tartó amerikai erőkben, és 86 százaléknyian nyilatkoztak úgy, hogy féltik valamely családtagjukat az erőszakos cselekményektől.

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter hétfői televíziós nyilatkozataiban védte az iraki háború ügyét, ugyanakkor elismerte, hogy az Egyesült Államok túl kevés katonát küldött az arab országba a lázadás letörésére.

Az iraki invázió negyedik évfordulóján nyilatkozó Rice határozottan kiállt amellett, hogy az Irak ellen indított fegyveres akcióra szükség volt. Úgy fogalmazott ugyanakkor, hogy a Bush-kormány minden bizonnyal tévedett, amikor túl kis létszámú csapatot küldött a rend helyreállítására Szaddám Huszein hatalmának megdöntése után.