Gyurcsány Moszkvában: még nincs döntés a Kék áramlatról
A gazdasági együttműködés kérdéseiről tárgyalt csütörtökön Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz államfővel és Mihail Fradkov miniszterelnökkel Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök.
GYurcsány Ferenc Moszkvában © Németh András |
A miniszterelnök cáfolta azokat a vádakat, melyek szerint Magyarország az EU-s érdekeket elárulva alkudozna az integrációs szervezet Oroszországtól való energiafüggőségét növelő Kék áramlathoz való csatlakozásról. „Az EU partnerekkel egyeztetve, valamennyi írott és íratlan megállapodást betartunk” – mondta, majd emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban Franciaország és Olaszország is hosszú lejáratú megállapodást kötött a Gazprommal, a német E-on gázipari óriás pedig – az oroszországi gázlelőhelyekhez való hozzáférés érdekében – részvénycsere egyezményt kötött a Gazprommal.
„Mivel még nem született végleges döntés sem az orosz gázvezeték, sem pedig a Nabucco ügyében, mi csak azt akarjuk elkerülni, hogy még az előtt rákényszerüljünk valamilyen döntésre, mielőtt megismernénk a pontos részleteket. Ha valaki lemegy a boltba, s kenyerek között válogat, azt biztos, hogy legalább az árat megnézni. Nekünk is ezt kell tennünk” – magyarázta a magyar kormányfő, aki szerint Budapest azt sem engedi meg, hogy mások nyomást gyakoroljanak Magyarországra.
A HVG értesülései szerint egyébként Gyurcsány a Putyin elnökkel folytatott megbeszélésen fejlett demokráciának nevezte Oroszországot. A magyar miniszterelnök szerint a magyar-orosz gazdasági kapcsolatok fejlesztésére elsősorban azért van szükség, hogy bővülhessenek a gazdasági kapcsolatok. A számok egyébként gyors növekedésről tanúskodnak, tavaly a kétoldalú kereskedelmi forgalom meghaladta a nyolcmilliárd eurót és ezzel Oroszország – a harmincmilliárdos Németország és a kilencmilliárdos Ausztria mögött – Magyarország harmadik legjelentősebb kereskedelmi partnerévé vált. A magyar miniszterelnök szerint a közeljövőben jelentős előrelépésre lehet számítani a nanotechnológiai együttműködés terén. „a közös munkát eddig a magyar fél lemaradása lassította, de hamarosan beindul a közös munka és néhány éven belül jelentős eredmények várhatóak. Ez több tízmilliárd forintos forgalmat jelent, s a nanotechnológiai kutatásokkal EU-s érdekeket is szolgálunk, hiszen e tudományág fontos EU-s fejlesztési területnek számít” – mondta a miniszterelnök.
Németh András/Moszkva