Botrány a Google Earth körül: Katrina előtti fotók New Orleans-ról

2 perc

2007.04.03. 10:53

A keresőcég térképszoftvere heves kritikákat kapott a múlt héten, mivel New Orleans városát még a 2005-ben pusztító Katrina hurrikán érkezése előtti fotókkal ábrázolták. A Google ezért most vasárnap lecserélte a képeket, hogy jelenlegi állapotában lehessen megtekinteni a Louisiana állam legnagyobb városát.

Már láthatóak a lerombolt házak
© Google Earth
A TechNewsWorld weboldal értesülései szerint a múlt heti médiavihar nyomán Brad Miller demokrata képviselő, az amerikai Képviselőház tudományos és technológiai ügyekben vizsgálódó albizottságának elnöke levelet is írt az óriáscégnek, amelyben a fotók cseréjét követelte.

„A Katrina előtti képek használata – főleg, amikor rendelkezésre állnak azóta készült fotók is – a cég őszinteségét, hitelességét aknázza alá” – fogalmazott Miller a levelében. „Ha a Google régebbi képeket használ, ezzel a Katrina áldozataival szemben követ el igazságtalanságot, a megtörténtek kendőzésével.”

A múlt héten kirobbant médiavihar nyomán felütötték a fejüket az összeesküvés-elméletek is, amelyek szerint a Google szándékosan fedi el a valóságot, hogy a Katrina utáni helyreállítás zökkenőmentesen haladjon, megmaradva a költségvetésen belül, valamint, hogy ilyen módon segítség a turizmus serkentését a térségben.

„Folyamatosan tettük közzé a Katrina utáni képanyagot, sőt, még a Vöröskereszt óvóhelyeit, illetve az azóta elkészült kárfelméréseket is bevezettük a szoftverbe” – írta a hivatalos Google blogon John Hanke a térképszolgáltatások igazgatója. „A célunk továbbra is az, hogy a lehető legjobb minőségű képeket kínáljuk a felhasználóinknak, tökéletes fényviszonyokkal, színekkel és a felhők által okozott fedés elkerülésével.”

„A Katrina utáni állapotot ábrázoló fotók felkerültek a rendszerünkbe, ám 2006 szeptemberében kiegészültek a vihar előtti időkben készült, nagyobb felbontású képekkel” – tette hozzá Hanke.

Az igazgató szerint a céget meglepték a múlt héten publikált megjegyzések, s lehetőségeikhez mérten igyekeznek minél gyorsabban feldolgozni a nemrégiben készült légifelvételeket, hogy minél hamarabb valósághű, nagy felbontású képekkel tölthessék fel a Google Earth-t

„Nem volt célünk semmilyen formában átírni a történelmet, viszont úgy tűnik így mi lettünk április bolondjai” – magyarázta a szakember.

„Az eset sok figyelmet generált, ami részben magyarázható azzal, hogy a Google egyik szolgáltatásáról van szó, s természetesen az összeesküvés-elméletek gyártói is aktivizálták magukat” – nyilatkozta a TechNewsWorld-nek Greg Sterling a Sterling Market Intelligence elemzője. „Azonban itt szerintem pusztán arról lehet szó, hogy valaki nem gondolta végig egy döntés esetleges politikai következményeit és esetleges médiavisszhangját.”

„Nem gondolom, hogy a Google Earth térképei komoly befolyást gyakorolnának egy térség turizmusára” – tette hozzá. „Azonban nem lehet nem észrevenni a tényt a botrány árnyékában, hogy mekkora befolyásra tett szert a keresőcég. Az a tény, hogy egy szolgáltatásuk egy apró részlete ekkora vitát generál, tükrözi a cég piaci erejét és a brand ismertségét. Ha egy kisebb kaliberű vállalatról lett volna szó, kizártnak tartom, hogy ekkora lett volna az érdeklődés. Röviden szólva: bármit is tesz ma a Google, legyen az pozitív, vagy negatív, mindenképpen hatást gyakorol a piacra.”