Online álláskeresés: ügyetlenségek, amelyek kiütnek a nyeregből
Jártál már úgy, hogy órákig kozmetikáztad önéletrajzodat: átírtad, felturbóztad, végül elégedetten elküldted a címzettnek, azután hetekig vártál a válaszra – hiába? A cég hallgatásának számos oka lehet, amelyek közül csak az egyik, hogy nem feleltél meg az álláshirdetésben megfogalmazott elvárásoknak. Változatok arra a bizonyos banánhéjra, amin könnyen elcsúszhatsz.
Ír, küld, olvas: irány a vállalat! © Popular Science |
Működő e-mail cím
Az elutasításnak a rajtad kívülálló okokon kívül lehet kézenfekvőbb magyarázata is. „Megvan a megfelelő jelölt, de a megadott e-mail címen nem érhető el.” Bosszantó helyzet, ráadásul nem ritka, hogy a pályázó azért esik el egy állástól, vagy marad le az állásinterjúról, mert nem jut el hozzá a vállalat visszajelzése. Hiába a tökéletesen összerakott önéletrajz, a kiváló ajánlólevél, ha a kiszemelt vállalat képviselője nem tudja fölvenni veled a kapcsolatot. Ügyelj arra, hogy elérhetőségeidet (postai cím, telefonszám, e-mail cím) pontosan add meg - e-mail esetében kérj visszaigazolást a címzettől -, így megkímélheted magad a fölösleges várakozástól, no és a bosszúságtól, ha végül kiderül, hogy egy tévesen megadott adat, vagy dugig telt postafiók miatt csúszol le a nagy lehetőségről.
Csatolt dokumentum: átment vagy elfelejtetted elküldeni?
URLguru |
Tárgymegjelölés: felesleges vagy elengedhetetlen?
Nemcsak a címzett, az e-mail tartalma és a csatolt file fontos, a rövid tárgymegjelölés is elengedhetetlen, ha önéletrajzodat elektronikus úton juttatod el leendő munkaadódhoz. Az a néhány szó, ami a „tárgy” rubrikába kerül (pl. „önéletrajz”, „jelentkezés a marketing-menedzseri posztra”), garantálja, hogy küldeményed az illetékes kolléga kezébe kerüljön, aki a pár szavas tárgymegjelölésbőll tudni fogja, mit rejt az e-mail, és kinek kell továbbítania. Ne légy lusta, ez a néhány szó lecsökkenti annak lehetőségét, hogy leveled olvasatlanul, egyetlen gombnyomással a kukába kerüljön.
A tartalom diadala
Betartod a formai követelményeket? Ne csak arra fordíts gondot, hogy leveled szabályos legyen, arra is ügyelj, hogy a csatolt dokumentum, vagy dokumentumok (önéletrajz, referenciák, stb.) tartalma és stílusa megfeleljen a cég elvárásainak: fogalmazz pontosan, adatközlésnél kerüld a részleteket, és ellenőrizd, hogy mindaz, amit leírtál, ne hemzsegjen a helyesírási hibáktól!