A cseh jegybank szigorítással fenyegetőzik

4 perc

2007.06.12. 09:54

Csehországban az ipari termelés áprilisban változatlan áron 14,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, közölték a cseh statisztikai hivatalban kedden.

Skoda Roomster. Gyorsan nő az ipari termelés, főleg
az autóipar miatt
© Skoda
Az ütem egyéves csúcs, és főleg az export növekedéséből származott: a jó EU-keresletnek köszönhetően az ipari értékesítés kissé több mint felét adó export 22 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, főképp az autóipar teljesítménye miatt. Márciusban 11,0 százalékkal volt nagyobb az ipari termelés az egy évvel ezelőttinél.

Az új adat arra vall, hogy a cseh GDP-növekedés gyorsul a mostani negyedévben. Ám annak ellenére, hogy az export gyors bővülése inflációt nem gerjesztő forrás, a Cseh Nemzeti Bank nem sokáig várt a hideg zuhannyal: a szintén kedden megjelent, éves pénzügyiegyensúly-jelentésében a szigorítás folytatását sejttette.

Figyelmeztetett, hogy a nagy gazdasági növekedés és a költségvetési fegyelem idei ellazulása „túlzott optimizmushoz, túl meredek bérkövetelésekhez, a lakossági fogyasztás túlzott gyarapodásához és az eladósodás növekedéséhez” vezethet. A bank elemzői szerint ez már meglátszik a prágai lakásárakon, amelyek tavaly 25 százalékkal emelkedtek.

Csehország hazai összterméke az első negyedévben 6,1 százalékkal volt nagyobb a tavalyi első negyedévinél. A tavalyi utolsó negyedben is 6,1 százalékos volt a növekedés éves összehasonlításban.

Tavaly negyedévről negyedévre lassult ugyan az ütem, de az évi átlagos GDP-növekedés így is 6,4 százalékos volt, 3,22 billió cseh koronára (28,7 billió forint). 2005-ben a cseh gazdaság 6,5 százalékos rekord ütemben bővült. Az Európai Bizottság a május elején megjelent tavaszi előrejelzésében 4,9 százalékos ütemet valószínűsített Csehországnak erre az évre.

Az erőteljes cseh gazdasági növekedés egyik forrása újabban a lakossági fogyasztás, de az öröm nem ígérkezik tartósnak: a GDP-növekedés az idén bizonyára lassul, a kormánykiadásokat hamarosan lefaragják, az adókat és az egyéb bevételeket növelik – egyebek közt vizitdíj, receptdíj, mentőszolgálati díj kivetése révén –, és a központi bank emeli a kamatot.

Csehországban a kiskereskedelmi forgalom értéke márciusban, változatlan áron, 10,5 százalékkal volt nagyobb a tavaly márciusinál, közölték a cseh statisztikai hivatalban május végén. Az első három hónap átlagában is 10,7 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalomtöbblet a tavalyi első negyedhez képest. A jelek szerint a csehek költenek, amíg lehet. Tavaly márciusban a kiskereskedelmi forgalom csak 6,4 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál.

Ezzel együtt májusban a tizenkét havi infláció 2,4 százalékra csökkent az áprilisi 2,5 százalékról – igaz, márciusban még csak 1,9 százalékos volt. Februárban 1,5 százalékos, januárban 1,3 százalékos, decemberben 1,7 százalékos volt a tizenkét havi infláció. A központi bank folyamatos célja 3 százalék, de a célt 2010-től 2 százalékra csökkentik, összhangban az Európai Központi Bank célszámával.

A Cseh Nemzeti bank május végén be is váltotta addigi fenyegetéseit: negyed százalékponttal 2,75 százalékra, több mint négyéves csúcsra emelte irányadó kamatát, a kéthetes repót, és további szigorítást valószínűsített. Előzőleg három lépésben, 2005. októbertől tavaly szeptemberig emelt, összesen háromnegyed százalékpontot, követve az Európai Központi Bank irányzatát.

A Cseh Nemzeti Bank pénzügypolitikai tanácsa már korábban figyelmeztetett: a munkaerőhiány inflációs nyomással fenyeget, mert a gyorsan növekvő gazdaság felszívja az elérhető munkaerőt, és ez a fizetések emelkedésének "veszélyével" járhat. Májusban a munkanélküliség 6,4 százalékra csökkent Csehországban az áprilisi 6,8 százalékról. Tavaly májusban 7,9 százalékos volt.

Közép-Európában a cseh átlagbér a legmagasabb, de azért az is messze elmarad a nyugati szomszédoknál fizetettektől. Ám Csehország korábban utolérte a fejlett nyugatot abban, hogy a béremelkedés és vele a lakossági fogyasztás növekedésének üteme - habár nagyobb a nyugat-európainál - az utóbbi években jócskán elmaradt az exportra számító beruházások és a külkereskedelem bővülésének ütemétől a gazdasági növekedés forrásai között; ez a titka annak, hogy a GDP szerény infláció mellett nőhetett gyorsan.

A helyzet azonban a jelek szerint változik. A GDP-növekedés forrásai közül a lakossági fogyasztás, a legutóbbi módosítások szerint, tavaly változatlan áron 4,4 százalékkal bővült, idén az első negyedben az éves összehasonlítású ütem 6,7 százalékra gyorsult. A beruházások tavaly 7,6 százalékkal gyarapodtak, idén az első negyedben az ütem 1,5 százalékra lassult. A GDP-számításhoz figyelembe vett áruexport 16,9 százalékkal nőtt tavaly, de az idei első negyedben az ütem 16,7 százalékra lassult. Az import 15,6 százalékkal nőtt tavaly, a külkereskedelmi mérleg pozitív volt. Az idei első negyedben az import növekedése 17,9 százalékra gyorsult éves összehasonlításban.

A GDP-növekedés lakossági táperejének növekedését béremelkedés ösztönzi. 2005-ben egész évben átlagosan 3,3 százalékos volt a reálbér-emelkedés, az átlagbér havi 18 985 korona volt. Az önálló Csehország fennállása óta 2005-ben nőttek a bérek legkevésbé nominálisan és 2000 óta a legszerényebben reálértékben. Tavaly a havi bruttó átlagbér már 3,8 százalékkal emelkedett reálértékben, 20 211 koronára, az önálló Csehország történetében először 20 ezer korona fölé. Idén az első negyedévben pedig a bruttó átlagbér 20 399 korona volt, reálértékben már 6,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban.

Csakhogy a cseh kormány jövőre már a szociális kiadások jelentős csökkentését tervezi, és emelni fogják az adókat és az egészségügy lakossági költségeit.