„Eljutottam arra a pontra, hogy inkább öngyilkos leszek” – egy letartóztatás miatt került bajba több ezer magyar transznemű ellátása

9 perc

2025.02.21. 05:30

2025.02.21. 08:18

Letartóztatták azt a kiskunhalasi orvost, aki kulcsszerepet játszott a transzneműek magyarországi ellátásában. Olyan emberek maradtak így gyógyszer és segítség nélkül, akik egy hormonterápia közepén állnak, és életük végéig rászorulnak a készítményekre. Egykori pácienseivel beszélgettünk.

Vivien 15 évvel ezelőtt jött rá, hogy hiába született férfitestbe, nőként élhetne önazonos életet. Ekkor már a harmincas éveiben járt. Egy nap elmondta a feleségének, hogy nem képes tovább hazugságban élni. „Nem akartam elhagyni a családomat, szeretem a gyerekeimet, és emberileg társként tekintek a feleségemre. De amikor elmondtam, felmerült a válás. Onnantól még egy ideig harcoltam, elnyomtam az érzéseimet, de eljutottam arra a pontra, hogy inkább öngyilkos leszek” – idézte fel Vivien, aki szerencsésnek érzi magát, mert a családjával sikerült túljutnia ezen a krízisen, és ma már szeretetben élnek együtt. Ő az egyike azoknak a transznemű embereknek, akiken a néhány héttel ezelőtt letartóztatott kiskunhalasi doktornő végzett – ahogyan hívja – nemi megerősítő műtétet. 

A Kecskeméti Járásbíróság még január végén adott ki egy közleményt, amely szerint egy hónapra elrendelték két orvos letartóztatását, akiket vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak. A hírek arról szóltak, hogy a letartóztatott orvosok illegális nemátalakító műtéteket végeztek titokban a Kiskunhalasi Semmelweis Kórházban. Magyarországon azonban nem illegális az ilyen típusú műtétek végzése. A transzneműséget megállapító pszichiátriai és pszichológiai szakvélemény birtokában bármelyik nagykorú állampolgár kezdeményezhet beavatkozásokat, legyen szó kasztrációról, neovagina képzéséről, petefészek eltávolításáról vagy mellplasztikáról. 

A probléma ott kezdődik, hogy nagyon kevés olyan szakember van az országban, aki kifejezetten transzegészségüggyel foglalkozik, kezdve az endokrinológusoktól a sebészekig. Az orvosok és az egészségügyi dolgozók ráadásul megtagadhatják az ellátást vallási vagy politikai nézetekre hivatkozva. Ahogy a letartóztatott doktornő egy 2021-es interjúban elmondta: a visszautasítás oka nem feltétlenül az elutasítás. „Mivel kevés az információ, az egészségügyben dolgozók félhetnek peres eljárásoktól, hogy később az a vád éri őket, hogy nem úgy jártak el, ahogy szakmailag elvárható lett volna” – magyarázta. 

Az a kevés orvos, aki mégis foglalkozik transzegészségüggyel, általában magánellátásban fogadja a pácienseket, ahogyan a kiskunhalasi orvos is tette. A bíróság közleménye szerint azonban összemosta az állami egészségügyi rendszerrel a privát rendelését. „A megalapozott gyanú szerint” 2022-től több sebészeti műtétet, kezelést és vizsgálatokat vállalt el privátban, de mivel a közeli kórházban is dolgozott, a műtéteket, közfinanszírozott ellátás keretében, már ott végezte az ügy másik gyanúsítottjával közösen.

A kiskunhalasi doktornő egyik páciense
Fazekas István

Hormonterápia mindhalálig

A HVG-nek több érintett is arról beszélt, hogy a kiskunhalasi doktornő kulcsfigurája a hazai transzegészségügynek. Nemcsak sokakat operált, hanem ő végezte a közösség nagy részének hormonterápiáját is. Ugyanis a transznemű embereknek, ha elindulnak a tranzíció útján és belekezdenek a hormonterápiába (ez a műtét előtt és után is lehetséges), életük végéig szükségük lesz hormonkészítményekre. Azoknak, akiknek már nincsen olyan szervük (here vagy petefészek), amely nemi hormont termeljen, az élethosszig tartó hormonterápia alapvető egészségügyi kérdés. A lecsökkent ösztrogénszint ugyanis egyebek mellett csontritkulást okozhat.

„Bizonyos kor felett mindenkinél gondot okozhat az ösztrogén- vagy a tesztoszteronszint csökkenése, de a fiatalabb transznemű embereknél előrehozott menopauzát, a férfiaknál andropauzát eredményezhet, ha huzamosabb ideig nem jut a szervezetükbe megfelelő mennyiségű nemi hormon. A lecsökkent tesztoszteron izomtömbveszteséget eredményezhet, csökken a szervezet ásványianyag-tartalma, a vérzsírok kedvezőtlen irányba nőnek meg. Ezen kívül kialakulhat csontritkulás is” – sorolta a kockázatokat a HVG megkeresésére egy endokrinológus. Hozzátette: „Általánosságban ennyit tudok csak mondani,

a transzneműek hormonterápiája az endokrinológiának egy nagyon speciális területe, kevesen értenek hozzá, én nem is ismerek a környezetemben olyan szakembert, aki foglalkozna ezzel.”

Magyarországon már hosszú évek óta az az eljárásrend van érvényben, hogy ha egy orvos egy adott készítményt annak forgalomba hozatali engedélyétől eltérően szeretne használni, akkor azt engedélyeztetnie kell a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központtal (NNGYK). Márpedig kifejezetten transznemű emberek számára nem léteznek hormonkészítmények, az elérhető szereket más betegségekre fejlesztették, engedélyezték. Orvos akkor tud nekik ilyen szereket felírni, ha szakmailag meg tudja indokolni, és így erre engedélyt szerez.

Úgy tudjuk, a kiskunhalasi doktornő hosszú időn át engedély nélkül írta fel ezeket a készítményeket. Az utóbbi hónapokban azonban, valószínűleg egy felülvizsgálattól tartva, már igyekezett a szabályok szerint eljárni.

„Valami megváltozott”

A transzneműek hormonterápiájával kapcsolatban 2020-ban érkezett az első kérelem a gyógyszerhatósághoz, és tavaly augusztusig csak szórványos találkoztak ilyennel. „2024 szeptemberében ugrásszerűen megnőtt a benyújtott kérelmek száma, ezért vált indokolttá egy átfogó szakmai állásfoglalás kérése” – írta a HVG megkeresésére az NNGYK. Azt a személyi adatokra vonatkozó törvényi szabályozás miatt a hatóság nem árulhatja el, hogy a nagyszámú kérelem benyújtása mögött a letartóztatott doktornő áll.

A transzközösség több tagja is azt tapasztalta azonban, hogy az utóbbi időben a gondjaikra nyitott orvos „buzgó módon” elkezdte „bebiztosítani magát”. Forrásaink azt gyanítják, hogy ekkor már tudomása lehetett az ellene folyó nyomozásról. 

Az érintettektől úgy tudjuk, az NNGYK kezdeményezésére az illetékes szakkollégiumok azt írták elő, hogy a gyógyszerek felírásához minden páciensnek fél évnél nem régebbi szakvélemény megléte szükséges. Csakhogy egy ilyen beszerzése a szakemberek elenyésző száma miatt jó eséllyel fél évnél tovább is elhúzódhat. Így viszont többen kifogyhatnak a hormonokból, . Egy már megkezdett terápiánál ez enyhén szólva sem ideális. „Ez jogos kritikát váltott ki az érintettek körében. Tudomásunk szerint az új belső eljárásrend elkészült, és a hatóság az elmúlt napokban elkezdte kézbesíteni a döntéseket. Hogy mennyire korlátozó a gyakorlat, az egyelőre nem ismert” – írta megkeresésünkre a Háttér Társaság. 

„Egy ideje éreztük, hogy valami megváltozott, mert egyre több vizsgálatot kértek a további receptíráshoz, és különböző pluszengedélyeket, ami addig szóba se került” – mondta a letartóztatott doktornő egy másik páciense, Gabriella, aki egy éve van hormonterápián, és hamarosan nemi megerősítő műtétet szeretne, de most tanácstalan, hogyan tovább. „Engem ez olyan sokként ért, hogy két napig egy falatot sem ettem. Úgy éreztem, ha nem kapok ellátást, nem tudom tovább folytatni.