Gyurcsány: túl sok a gyanú a Gripen-ügyben
Túl sok a kétely és a gyanú Magyarország szerepével kapcsolatban a Gripen-beszerzés ügyében, hogy ott és akkor milyen motiváció alapján született meg a döntés - mondta a miniszterelnök interjúban, annak indoklásaként, miért kezdeményez vizsgálatot a kormány saját hatáskörben a témában.
Úgy tudni, a Fidesz-kormány idején a Gripenek beszerzésével összefüggő előkészítő tanulmányban létezett egy egyértelmű sorrend a pályázók között, amely a meghatározó alapdokumentum volt a nemzetbiztonsági kabinet üléséig. Kérdés, hogy ott mi történt, ezt azonban mi sem tudjuk - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc, kormányfő.
A miniszterelnök azt mondta, a kormány vizsgálata során nemcsak a 2001-es döntést, hanem a két évvel későbbi, a Medgyessy-kormány idején született szerződésmódosítást is áttekinti. Hozzátette: nem szereti azt a fajta vizsgálatot, "amikor egy mostani kormány csak olyasmit vizsgál, ami a másik kabinethez kötődik."
"Azon összefüggések feltárásával lehet majd eljutni a létrejött szerződés későbbi módosítási körülményeinek megértéséhez, amelyek az alapszerződés létrehozásánál szerepet játszottak. Úgy tudunk eljutni 2003-ba, vagy 2004-be, ha megértjük, mi történt 2001-ben" - közölte Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő úgy fogalmazott, szó nincs arról, hogy ez adok-kapok lenne, de a Gripen-vásárlás kapcsán annyi pénz forog kockán, "amelyet el nem tudunk képzelni, amelynek az ezredéért Magyarországon szíjat hasítanak egy politikus hátából, ha kiderül, hogy nem megalapozottan döntött". Hozzátette: a Gripenekre szánt pénz a kórházfejlesztésre fordítható összeggel vetekszik.
A svéd SVT televízió június elején azt állította, hogy mintegy nyolcmillió dolláros jutalékra tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban kifejtett közvetítői tevékenységével. Állítását a Gripen-gépeket gyártó BAE Systems- SAAB brit-svéd konzorcium titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta.
Mensdorff-Pouilly cége írásos nyilatkozatban visszautasította az adásban elhangzottakat, alaptalannak nevezve a vádakat, és közölte, hogy jogi lépéseket kíván tenni a svéd csatorna ellen.
Demeter Ervin, az Orbán-kormány titkosszolgálati minisztere sajtótájékoztatón azt mondta: semmilyen lobbi tevékenységet nem érzékelt a Gripen-vadászgépek beszerzése körül, a korábbi döntést ma is jónak tartja. Szekeres Imre hétfőn napirend előtt jelentette be, hogy a kormány szerdai ülésén saját hatáskörben vizsgálatot kezdeményez a kormányzati szervek Gripen-beszerzések ügyében folytatott tevékenysége kapcsán. Annak érdekében, hogy mindnyájan, az egész magyar közvélemény tisztán lásson - közölte.
Közben az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága hétfőn mindkét - a KDNP és az MSZP által javasolt - Gripenekkel kapcsolatos vizsgálóbizottság felállítására vonatkozó javaslatot általános vitára alkalmasnak találta.
A KDNP által kezdeményezett parlamenti vizsgálóbizottság a svéd Gripen-vadászgépek lízingeléséről szóló szerződés 2003-as módosításának körülményeit vizsgálná, az MSZP által kezdeményezett vizsgálóbizottság az Orbán-kormány Gripen-beszerzést megelőző szerződéskötését és annak körülményeit.