A Papp-Bizottság bírálja a rendőrség fellépését
Feltették a rendőrségi honlapra a Papp-Bizottságnak a 2006. október 23-án történteket elemző jelentését. A Papp Károly dandártábornok által vezetett bizottság megállapításai szerint különösen sok hiba történt a tömegoszlatások, illetve az Astoriánál tartott Fidesz-ünnepség biztosítása terén.
Papp Károly dandártábornok |
A Papp Károly dandártábornok, - ez időszakban Fejér megye rendőrfőkapitánya, azóta a Rendőrségi Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnoka - által vezetett vizsgálat megállapította, hogy a BRFK által készített biztosítási terv több pontban nem felel meg az előírásoknak, illetve a szakmai elvárásoknak. Példaként említették, hogy nem rögzítették a biztosítások végrehajtása szempontjából releváns adatokat, a Kossuth téri tüntetők, illetve a korábbi zavargásokban részt vett emberek magatartásnak várható hatását a közrendre.
Mint írják, a Rebisz által készített műveleti és tömegoszlatási terv megfelel az alapvető szakmai előírásoknak, ugyanakkor a BRFK által készített biztosítási, illetve a Rebisz által készített műveleti tervet nem a követelményeknek megfelelően hangolták össze. A bizottság sérelmezte azt is, hogy tavaly október 23-án
hajnalban a Kossuth tér kiürítésekor a demonstrálókkal szemben aránytalanul nagy létszámú rendőri erőt vezényeltek ki.
A tömegoszlatási eszközökről szólva megállapították, a gumilövedék és a könnygázgránát mennyisége, illetve az alkalmazás módja nem állt arányban a feladatellátás mértékével és veszélyességével. A gumilövedék és a könnygázgránát kilövési irányát sok esetben nem pontosan határozták meg - fűzte hozzá a bizottság.
A tömegoszlatásra vonatkozóan jelezték, azok megkezdése több alkalommal nem felelt meg a jogszabályokban, belső normákban előírtaknak, a felszólítások pedig több alkalommal nem voltak szabályosak.
A bevetési, illetve gyakorló ruházatban szolgálatot teljesítő rendőri állomány nem viselt azonosító jelvényt - hangsúlyozta a jelentés. Ezzel kapcsolatban megállapították, a BRFK vezetője nem a belső normában rögzítetteknek megfelelően közvetítette a nyilvánosság felé az azonosító jelvénnyel kapcsolatos szabályokat.
A BRFK válságkommunikációjára kitérve közölték, hogy az információra vonatkozó kritériumok: gyorsaság, pontosság, hitelesség és megbízhatóság döntően nem teljesült.